Opryskiwacze – delikatna pielęgnacja i ochrona roślin

Chyba nic nie kojarzy nam się bardziej z delikatnością niż wiotkie kwiaty wielu roślin ozdobnych i krzewów. Ich cieniutkie płatki ułożone w kielichy lub w koszyczki wymagają szczególnego traktowania; inaczej podczas podlewania lub stosowania środków chemicznych zniszczymy ich wrażliwą strukturę i sprawimy, że zbyt szybko opadną. Dlatego właśnie do pielęgnacji i ochrony roślin najlepiej stosować specjalnie przystosowane opryskiwacze, które rozpylając delikatną mgiełkę spełnią swoje zadanie nie powodując przy tym uszkodzeń mechanicznych roślin. Sprawdźmy, jakie modele tych urządzeń są dostępne na rynku i czym się od siebie różnią.

Opryskiwacze ręczne nie tylko do ogrodu

Najprostsze w obsłudze, a jednocześnie najbardziej praktyczne modele opryskiwaczy to te niewielkie, które łatwo można unieść w jednej ręce. Zbudowane są z pojemnika o pojemności do 0,5 litra oraz z dyszy rozpylającej. Nadają się doskonale do pielęgnacji i ochrony roślin zarówno w ogrodzie, namiocie foliowym, jak i w domu. Wygodę podczas użytkowania zapewnia ich ergonomiczna budowa oraz uchwyt dopasowany do kształtu reki. Z kolei niewielka waga pozwala na długotrwałą pracę z opryskiwaczem bez uczucia zmęczenia. Podczas pracy stale będziemy mogli kontrolować stan napełnienia zbiornika bez otwierania go na specjalnym wskaźniku, a regulacja na zakończeniu dyszy pozwoli dostosować intensywność strumienia do potrzeb danej rośliny. Niektóre gatunki preferują rzęsiste podlewanie, innym wystarczy delikatna mgiełka rozpylona na liściach i kwiatach. Po wypryskaniu całej zawartości zbiornika, możemy go z łatwością napełnić od nowa dzięki sporemu otworowi wlewowemu albo odstawić do następnego użycia na stabilnej podstawie.

Większa wydajność z opryskiwaczami ciśnieniowymi

Jeśli chcemy pracować na nieco większych powierzchniach upraw, niż kwietnik albo klomb w okolicy tarasu, to powinniśmy pomyśleć o opryskiwaczu ciśnieniowym, który z jednej strony ma większa pojemność, a z drugiej, dzięki specjalnemu mechanizmowi, działa bardziej wydajnie. Najmniejsze modele opryskiwaczy ciśnieniowych na przykład o pojemności 1,25 litra można również bez przeszkód stosować w domu do pielęgnacji roślin pokojowych. Zasada działania tych urządzeń polega na uprzednim wytworzeniu w nich ciśnienia zanim zacznie się nawadniać rośliny. Polega to na uruchomieniu pompki przez naciśnięcie uchwytu do pompowania wytworzeniu w ten sposób ciśnienia wewnątrz urządzenia. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi tutaj 3 bary, a specjalny zawór bezpieczeństwa zmniejsza ciśnienie w razie gdyby ktoś zbytnio się rozpędził przy pompowaniu i przekroczył tę wartość. Po osiągnięciu maksymalnego ciśnienia w pojemniku nie pozostaje już nic innego jak tylko nacisnąć przycisk rozpylacza i pracować dalej bez żadnego wysiłku, kontrolując jedynie poziom wypełnienia na specjalnym wskaźniku oraz siłę strumienia płynu wydostającego się z dyszy.

Jeśli do podlewania roślin używamy specjalnych mieszanek witaminowych lub odżywczych, które wcześniej wymagają rozpuszczenia w wodzie może się zdarzyć, że pozostaną po nich osady lub pływające cząstki stałe. Specjalne filtry zamontowane na końcu przewodu ssącego ochraniają dysze przez zatkaniem i nie musimy się obawiać przerw w pracy. Dodajmy, że większe modele opryskiwaczy ciśnieniowych, na przykład te o pojemności około 5l są wyposażone w specjalne paski na ramię, które ułatwiają ich przenoszenie podczas pracy. Do tego niektóre z nich posiadają zakrzywione dysze, dzięki którym dotrzeć można do głębszych warstw liści i łodyg, a nie tylko do tych powierzchniowych. Warto dodać, że pompowanie uda się przeprowadzić nawet na nierównym lub częściowo grząskim terenie dzięki specjalnym stopkom zapewniającym stabilność. Opryskiwacze ciśnieniowe powstały z myślą o rozpylaniu środków ochrony roślin i nawozów, a także o delikatnym nawadnianiu, jakiego wymagać mogą sadzonki wielu roślin na wiosnę.

Opryskiwacz plecakowy do większych wyzwań

Pielęgnacja ogrodu warzywnego, sadu lub plantacji winorośli jest już znacznie większym wyznaniem, któremu lepiej sprostają doświadczeni ogrodnicy wyposażeni w bardziej profesjonalny sprzęt niż ogrodnicy i działkowcy amatorzy. Do robienia oprysków na większych powierzchniach przydadzą się opryskiwacze plecakowe. Ich pojemność wynosi zazwyczaj około 12 litrów, co pozwala na rozpylenie środka ochrony roślin lub nawozów na sporej powierzchni upraw. Oczywiście noszenie takiego ciężaru nie byłoby wygodne bez specjalnych pasów nośnych przypominających szelki plecaka. W dotarciu do górnych partii drzew owocowych lub winorośli pomoże teleskopowa lanca, do której doczepiony jest rozpylacz. W budowie opryskiwaczy plecakowych zastosowano wiele innych udogodnień ułatwiających ich obsługę, jak choćby ergonomiczny uchwyt do pompowania.

Więcej na temat różnych typów opryskiwaczy ogrodowych oraz ich funkcjonowania dowiedzieć się można tutaj: http://www.gardena.com/pl/garden-care-tools/pressure-sprayer/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ