Meble kolonialne (meble indyjskie) różnią się znacznie od tego, co znamy z Europy. To, co pierwsze rzuca się w oczy, to oryginalne wzornictwo, które jest nie do podrobienia. Każda sztuka jest inna – dzięki naturalnym materiałom i ręcznemu wykonaniu. Czego można się spodziewać po meblach kolonialnych? Spróbujemy opisać ich wyjątkowy styl – a nie jest to łatwe!
Meble kolonialne – czyli jakie?
Meble kolonialne nie przypominają niczego, co znamy z europejskich salonów meblowych. Nic dziwnego – stanowią one bowiem zderzenie europejskiej formy z materiałami i wzornictwem oraz tradycjami rzemieślniczymi Indii. Meble kolonialne mają swój początek w Indiach, które kiedyś były pod panowaniem brytyjskim. Tam właśnie miejscowi wytwórcy podpatrzyli meble przywożone przez Europejczyków i odtworzyli je „po swojemu” – czyli z wykorzystaniem innego drewna, własnych narzędzi, a co najważniejsze – zgodnie z indyjską estetyką. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Anglicy zaczęli zwozić wyroby kolonialne, a te szybko rozprzestrzeniły się po całej Europie. Choć czasy, w których nad Królestwem Brytyjskim nigdy nie zachodziło słońce, odeszły w mroki historii, meble zostały. Zyskaliśmy nieprzebrane bogactwo wzorów i stylów. Wydaje się, że pod tym względem wyobraźnia indyjskich mistrzów jest nieograniczona.
Wzornictwo mebli kolonialnych
Aby przekonać się o tym, jak wyjątkowe pod względem wzornictwa są meble kolonialne, wystarczy wejść na www.mebleramadan.pl. Znajdziemy tam ogrom propozycji, który obejmuje nie tylko meble, ale też parawany, lustra, ozdoby i inne. Każda sztuka jest wykonana ręcznie i ozdobiona według autorskiego pomysłu rzemieślnika z dalekich Indii. Możemy wybierać między stonowaną barwą naturalnego drewna a wręcz pstrokatymi meblami zdobionymi różnymi technikami. Podobnie rzecz ma się ze stylistyką. Obok bogato rzeźbionych mebli typowych dla tej części świata znajdziemy także zupełnie proste, które doskonale wpiszą się w królujący obecnie minimalizm i loftowy styl.
Dzięki bogactwu wzorów możemy cieszyć się zaletami mebli z litego drewna wykonywanych ręcznie nawet wtedy, jeżeli nie chcemy decydować się na typowo egzotyczny wygląd. Można wybrać coś, co przy solidności typowego mebla kolonialnego nie będzie odstawało od współczesnej mody europejskiej.