Oświetlenie LED

Rok 2009 był swego rodzaju przełomem dla oświetlenia energooszczędnego. To właśnie wtedy, zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, rozpoczęto procedurę wycofywania z rynku nieefektywnych źródeł światła, a więc i tradycyjnych żarówek z produkcji. Tym samym słynne dziś oświetlenie LED zyskało na popularności, a wokół niego powstało całe mnóstwo mitów, z którymi mamy styczność do dnia dzisiejszego. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy LEDy są warte swojej ceny i czy aby na pewno emitują jedynie białe światło, koniecznie przeczytaj poniższy zbiór mitów, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Być może to właśnie on pomoże Ci podjąć decyzję o doborze odpowiedniego oświetlenia.

Oświetlenie LED jest drogie

To jeden z najczęściej powielanych mitów. Bo choć wydawać by się mogło, że na żarówki LED wydajemy sporo pieniędzy, okazuje się, że w szerszej perspektywie czasowej sprawa wygląda nieco inaczej. Prawdą jest, że przy zakupie zapłacimy więcej, zaś fikcją, że jest to rozwiązanie drogie. Przeciętne oświetlenie LED może bowiem pochwalić się żywotnością rzędu 20 tysięcy godzin – to 20 razy więcej niż tradycyjna żarówka. Poza tym podczas użytkowania oświetlenie LED zużywa około 80% mniej energii – więc kupujemy jedną żarówkę zamiast 20 i dodatkowo oszczędzamy 80% energii – oszczędność widać gołym okiem. Czy zatem możemy powiedzieć, że technologia ta jest droga? Zdecydowanie nie.

Wyłącznie biała barwa

Choć pierwsze świetlówki energooszczędne faktycznie emitowały jedynie białe światło, to diody LED mają w tej kwestii do zaoferowania znacznie więcej. Na rynku możesz znaleźć bowiem oświetlenie o barwie ciepłej, zimnej oraz neutralnej. Jeśli jesteś właśnie na etapie zmiany źródeł światła, podpowiadamy, że szeroką gamę produktów LED znajdziesz w Kanlux: https://www.kanlux.com/pl/produkty/16227/led.

Dobre tylko do domu

Przyjęło się, że diody LED nie nadają się do oświetlania biurowców. To oczywiście kolejny bardzo często powielany mit. Pamiętaj, że to właśnie ta technologia jest obecnie jednym z najczęściej polecanych rozwiązań do stosowania w miejscach pracy! Okazuje się bowiem, że oświetlenie LED odznacza się brakiem pulsowania, a co za tym idzie – nie męczy naszego wzroku. Faktem jest natomiast, że do biur powinniśmy wybierać źródło światła o zimnej lub neutralnej barwie przez wzgląd na podobieństwo do światła dziennego. Takie światło mobilizuje i ułatwia skupienie uwagi.

Negatywny wpływ na wzrok

Słysząc takie stwierdzenie zapewne większość z nas wyobraża sobie światło laserowe, które, niewątpliwie, może być szkodliwe dla naszych oczu. Przy oświetleniu LED najważniejszym jest aby wybierać żarówki, które są bezpieczne. Postawmy na znane firmy, które są na rynku od lat i dbają o jakość oświetlenia. Niesprawdzona, tania żarówka LED może męczyć oczy, a nawet wywoływać ból głowy. Dlatego warto wybierać mądrze. Na opakowaniach znajdziecie informację czy dany produkt jest bezpieczny dla wzroku. Niektóre żarówki LED posiadają certyfikaty takich międzynarodowych instytucji jak TUV, który zaświadcza o ich jakości. Taką serią są na przykład żarówki Kanlux IQ LED. Oświetlenie LED jest więc w pełni bezpieczne, ale tylko wtedy jeżeli pochodzi od sprawdzonego dostawcy.

Jeśli zatem zastanawiasz się nad zmianą oświetlenia, koniecznie weź pod uwagę możliwości diod LED. Posiadają one bowiem zdecydowanie większą liczbę plusów, niż minusów, a z upływem czasu mogą stanowić źródło pokaźnej oszczędności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ