Zarówno mieszkania, jak i projekty domów jednorodzinnych ze zintegrowaną kuchnią i salonem to obecnie trwały trend, który utrzymuje się już przez prawie dwie dekady. Otwarta przestrzeń w domach jednorodzinnych nadaje pomieszczeniom wrażenie większej przestronności oraz optymalnego doświetlenia. Co sprawia, że otwarta kuchnia cieszy się tak dużą popularnością? Czy to jedynie moda, czy może funkcjonalny i praktyczny aspekt nowoczesnego domu?

Dom przy Rubinowej 14 – rzut parteru
Dom przy Rubinowej 14 – rzut parteru

Otwarta przestrzeń – większa swoboda, więcej możliwości

Kuchnia połączona z salonem w projektach domów jednorodzinnych to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którzy cenią wspólne chwile w rodzinnym gronie. W takich układzie funkcjonalnym życie domowe koncentruje się głównie w tych dwóch kluczowych obszarach. Jedna, wspólna przestrzeń nie tylko dostarcza poczucia swobody, ale także integruje zarówno osoby przebywające w salonie, jak i te zajmujące się przygotowywaniem posiłków w kuchni.

Przeglądając gotowe rozwiązania stosowane w projektach domów możemy wydzielić  dwa główne typy budynków, zależnie od lokalizacji kuchni w programie funkcjonalnym. W pierwszym przypadku kuchnia znajduje się blisko wejścia do domu, co ułatwia szybkie przenoszenie zakupów do środka bez konieczności ściągania butów, czy przechodzenia przez cały dom. Dodatkowym atutem jest widok z okna na front domu, umożliwiający obserwację tego, co dzieje się na zewnątrz.

Drugi typ projektów zakłada umieszczenie kuchni w bardziej odległej części domu, na przykład w pobliżu okna z widokiem na taras i ogród. Taka lokalizacja sprzyja komfortowi rodziców, którzy podczas gotowania mogą jednocześnie nadzorować zabawę swoich dzieci w ogródku. W tego typu projektach pokój dzienny zazwyczaj zlokalizowany jest od frontu i posiada południową ekspozycję. Kuchnia często bywa subtelnie oddzielona od salonu za pomocą wyspy kuchennej lub baru.

Dom przy Alabastrowej 55 – projekt domu z otwartą kuchnią
Dom przy Alabastrowej 55 – projekt domu z otwartą kuchnią

Dom przy Alabastrowej 55 – projekt domu z otwartą kuchnią

Dlaczego otwarta kuchnia w domu jednorodzinnym to dobre rozwiązanie?

Otwarta kuchnia to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także centralny punkt życia domowego. Ta forma aranżacyjna sprzyja przejrzystości i łatwości komunikacji, umożliwiając jednoczesne wykonywanie różnych czynności przez poszczególnych członków rodziny. Wybierając projekty domów z otwartą kuchnią, stawiamy na przestrzeń sprzyjającą budowaniu silnych więzi rodzinnych i przyjacielskich. Poza integracyjną funkcją otwartej kuchni taki układ wnętrza ma również swój ekonomiczny wymiar. Tańsza zarówno w wykonaniu, jak i wykończeniu jest otwarta przestrzeń livingroomu, niż osobno wydzielona kuchnia. Oszczędzamy zarówno na materiałach budowy, gdyż nie jest potrzebna dodatkowa ścianka, jak i na meblach, którymi trzeba zagospodarować autonomiczną kuchnię. Słoneczna i przestronna strefa dzienna to również miejsce, łatwe do ogrzania. Dzięki możliwości zastosowania w takim miejscu większych przeszkleń naturalnie absorbuje ciepło promieni słonecznych. To również pomieszczenie, w którym najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe niskich temperatur. Przyjemnie ciepła podłoga w kuchni i salonie to większy komfort użytkowania i wygoda wypoczynku.

Projekty domów z otwartą kuchnią stanowią wyzwanie dla miłośników aranżacji wnętrz. Połączenie salonu z kuchnią otwiera szerokie pole do kreatywności. Kuchnia przestaje być jedynie miejscem gotowania i staje się centralnym punktem domu, definiując jego charakter. Współczesne trendy aranżacyjne szczególnie intensywnie eksponują się w stylach skandynawskim, rustykalnym, czy prowansalskim. Każdy z nich jest elegancki i nadaje wyjątkowego charakteru wnętrzu. Gustownie urządzoną kuchnię, na przykład w stylu prowansalskim, szkoda byłoby izolować w oddzielnym pomieszczeniu. Taka kuchnia nie tylko doskonale komponuje się z całością wnętrza, lecz również stanowi w wielu przypadkach powód do dumy właścicieli domu.

Dom przy Bukowej 47
Dom przy Bukowej 47

Funkcjonalność i estetyka domów z otwartą kuchnią

Projekty domów z otwartą kuchnią przynoszą ze sobą wiele korzyści funkcjonalnych i estetycznych. Bez względu na lokalizację kuchni w budynku, otwarta przestrzeń sprzyja integracji rodziny i sprawia, że życie domowe staje się bardziej dynamiczne. Wybierając taką aranżację, decydujemy się na nie tylko na praktyczne rozwiązania, ale także na budowanie atmosfery sprzyjającej wspólnemu spędzaniu czasu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ