Ozdabianie ścian

Jednym z najbardziej podstawowych tematów, które należy przemyśleć podczas renowacji oraz dekoracji wnętrz, jest problem ścian. Co z nimi zrobić? Zostawić „gołe”, aby świeciły betonem i cegłami? Jeszcze do niedawna byłoby to nie do pomyślenia, dziś jednak jest uznawane za bardzo designerskie i nowoczesne. Gołe ściany świetnie wyglądają w loftach, czyli przestronnych mieszkaniach urządzonych na modłę industrialną. Tak więc surowa ściana jest już pierwszą opcją, ale do rozpatrzenia jest jeszcze kilka innych, od tradycyjnego pokrywania farbą począwszy, a na boazeriach i innych nadbudówkach skończywszy. Plus hybrydy różnych rozwiązań, takie jak na przykład tapety do malowania.

Powiew dawnych czasów

Niegdyś ściany bardzo często zostawiano bez żadnego pokrycia, ale to było bardzo dawno temu. Już w starożytności, w co bardziej cywilizowanych osadach, goła ściana nie była aż tak częstym widokiem. Najczęściej pokrywano je różnymi płaskorzeźbami albo malunkami. Później przyszedł czas na mozaiki, czyli ściany wyściełane kawałkami układanek, które tworzą razem jakiś ciekawy obraz. Drewnianym odpowiednikiem mozaiki może być nazwana boazeria, czyli drewniana pokrywa na ściany wykonana z różnej wielkości desek. O ile jednak mozaiki nigdy do końca nie wyszły z mody i możne je spotykać w nowoczesnych domach nawet dzisiaj, o tyle boazeria zupełnie już wypadła z mody i stosowanie jej we wnętrzach jest już bardzo mało popularne.

Ciekawe możliwości tapet

Wraz z nastaniem czasów industrialnych i możliwości masowej produkcji różnych przedmiotów, bardzo popularne stały się wszelkiego rodzaju tapety, czyli naklejane na ściany rolki różnobarwnego papieru. Są tapety zwykłe, tapety do malowania oraz fototapety. Tapety zwykłe mogą się różnić między sobą kolorami, wzorami a nawet fakturą, do tego, rzecz jasna, mogą być wyrabiane z różnego rodzaju surowców – nie wszystkie muszą być przecież papierowe. Fototapety to tak naprawdę gigantyczne zdjęcia, które przykleja się na całą ścianę. Świetnie rozwiązanie, aby niewysokim kosztem zamieszkać na przykład w lesie albo na szczycie góry.

Najciekawsze są jednak tapety do malowania – z reguły białe lub kremowe, bardzo grube (aby mogły łatwo wchłaniać farbę) oraz często z wypukłymi wzorami, przypominającymi trochę wspomniane wcześniej płaskorzeźby. Można je kupić m.in. na stronie https://tapetyswiata.pl/category/tematy-tapety-do-malowania. Zaletą takich tapet jest przede wszystkim to, że pozwalają nam one na sporą dawkę kreatywności oraz indywidualizmu. Ponadto taką tapetę można po jakimś czasie pomalować ponownie, więc nie trzeba kłaść nowej, żeby odmienić wygląd danego pomieszczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ