Panele, parkiet czy płytki

Wybór materiałów wykończeniowych na podłogę jest nieodłącznym elementem urządzania domu lub mieszkania, a także generalnych remontów. To kwestia o tyle ważna, że wiąże się często z dość dużymi nakładami finansowymi, a efekt ma nam towarzyszyć przez wiele lat. Co położyć na podłogę w salonie, a co w kuchni i łazience, by cieszyć się jej doskonałym wyglądem i zapewnić sobie komfort na długo? Przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania.

Panele podłogowe

To obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów podłóg. Nie tylko bardzo dobrze wyglądają, ale i mogą być wykorzystywane w różnych pomieszczeniach. Na rynku dostępne są zarówno warianty, które sprawdzą się w salonie lub sypialni, ale i nowoczesne panele winylowe na podłogę do kuchni, a nawet łazienki.

To, jakie panele wybrać, zależy przede wszystkim od pomieszczenia oraz intensywności, z jaką eksploatowana ma być podłoga. Na tej podstawie można określić, jakie parametry techniczne musi mieć odpowiedni produkt.

Najtrwalsze są panele o wysokiej klasie ścieralności i użyteczności. Ważna jest także grubość, choć w niektórych przypadkach nie powinna być ona zbyt duża. Dotyczy to przede wszystkim paneli na ogrzewanie podłogowe, których optymalna grubość wynosi mniej niż 10 mm.

Panele winylowe to świetny wybór, jeśli poszukujemy trwałego oraz odpornego na różne czynniki zewnętrzne rozwiązania. Nie zagraża im nawet zachlapanie wodą. Jednocześnie występują w wielu różnych wzorach i kolorach. Panele winylowe do łazienki mogą przypominać klasyczne deski, ale mogą też naśladować ceramikę, kamień oraz inne powierzchnie. Dlatego panele winylowe to tak dobry wybór dla osób, dla których ważny jest naprawdę każdy detal.

Drewno — deska lub parkiet

Drewniane parkiety i deski są tym, co na podłogę kładą przede wszystkim osoby ceniące sobie piękno naturalnych materiałów. Drewno zwraca uwagę swoją subtelną szlachetnością i niepowtarzalnymi wzorami. Choć utrzymanie wykonanej zeń podłogi w doskonałym stanie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w razie potrzeby może być ona poddawana renowacji i odświeżaniu za pomocą takich zabiegów jak cyklinowanie.

Trzeba wziąć pod uwagę, że drewno nie nadaje się na podłogę do łazienki — nadmiar wody może powodować jego pęcznienie i wypaczanie. Możliwe jest jednak jego zastosowanie w kuchni.

Pomimo ograniczeń wiążących się z jego zastosowaniem, drewno jest wyjątkowo trwałe i stanowi inwestycję na wiele lat. Oprócz tego zarówno klasyczny parkiet, jak i deski, świetnie wyglądają w niemal każdym wnętrzu, łącząc się z różnymi stylami. Daje to dużą swobodę aranżacji, bez obawy o konieczność wymiany podłogi wraz ze zmianą wystroju.

Płytki — nie tylko do łazienki i kuchni

Tym, co na podłogę w kuchni i łazience wybierane jest najczęściej, są płytki. Często pojawiają się także w przedpokojach, salonach oraz innych pomieszczeniach. Z pewnością przemawia za nimi trwałość oraz to, jak łatwa w czyszczeniu jest wyłożona nimi powierzchnia. Decydując się na płytki, nie trzeba też obawiać się wilgoci lub różnego rodzaju zabrudzeń — nie skutkują one bowiem uszkodzeniem posadzki.

Wbrew pozorom, jest to też świetne rozwiązanie dla osób, które lubią wygląd klasycznego drewna, ale które zniechęca konieczność odpowiedniej pielęgnacji parkietu. Obecnie dostępne są bowiem liczne wzory płytek o kolorystyce i strukturze imitującej drewno. Dzięki temu nie trzeba się zastanawiać ani nad sposobem, w jaki można zabezpieczyć parkiet, by był bardziej odporny na uszkodzenia, ani jakie panele podłogowe do kuchni czy łazienki wybrać, by sprostały codziennym wyzwaniom. Jest to także mniej kosztowna i łatwa w utrzymaniu alternatywa dla naturalnego kamienia.

Wśród wad płytek należy wymienić przede wszystkim to, że są „chłodne” w dotyku, niezależnie od pory roku. O ile w upalne letnie dni może to przynosić prawdziwą ulgę, tak raczej chłodna aura panująca przez większą część roku może oznaczać, że chodzenie boso po płytkach nie będzie przyjemnością. Dlatego wiele osób decyduje się na płytki w pomieszczeniach, w których ma być zainstalowane ogrzewanie podłogowe.

Co położyć na podłogę w domu — parkiet, panele czy płytki? To dylemat, przed którym staje niemal każdy, kto kiedykolwiek urządza dom lub mieszkanie. Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom produkcji można obecnie łatwo dopasować materiały wykończeniowe do swoich potrzeb i możliwości. Jednocześnie różnorodność wzorów i kolorystyki sprawia, że nie trzeba iść przy tym na żadne kompromisy w kwestiach estetycznych.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ