Pianka poliuretanowa - alternatywna metoda ocieplania domu

Oprócz tradycyjnych metod ocieplania budynku za pomocą wełny mineralnej czy styropianu na rynku od kilku lat stosowania jest niezwykle efektywna metoda natryskowa. Polega ona na ocieplaniu poddaszy, stropów, a także innych części domu nie wyłączając nawet fundamentów za pomocą specjalnego, niezwykle elastycznego materiału tzw. pianki poliuretanowej.

Nowoczesne sposoby izolacji budynków – metoda natryskowa

Obecnie istnieje kilka różnych metod izolowania budynku w celu utrzymania optymalnej temperatury w jego wnętrzach, a także zmniejszenia strat ciepła i oszczędności energii elektrycznej lub gazu. W tym celu stosuje się różne materiały izolacyjne. Izolacje mają na celu zabezpieczenie budynku przed niekorzystnymi, zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak opady oraz zmienne temperatury, a zwłaszcza mróz. Szczegóły dotyczące systemów ociepleń znajdą Państwo na stronie https://cels.pl/ocieplanie-piana/ocieplanie-poddaszy/

Co to jest pianka PUR?

Pianka poliuretanowa, zwana inaczej pianą PUR stanowi innowacyjny materiał budowlany złożony z dwóch podstawowych komponentów. Jednym z nich jest składnik zawierający katalizator, alkohole wyższego rzędu oraz gaz, dzięki któremu substancje spieniają się tworząc substancję z zamkniętymi porami. Kolejny składnik to mieszanina izocyjanianów, które zapewniają trwałość i wysoką jakość powłoki, którą tworzą. Wszystkie te składniki mieszają się ze sobą w wysokociśnieniowej głowicy w trakcie aplikacji w dowolne miejsce. Aplikacja pianki pur następuje za pomocą specjalnie zbudowanego pistoletu natryskowego, który pozwala na łatwą i skuteczną aplikację substancji tworząc skuteczną i jednocześnie lekką izolację.

Zalety izolacji natryskowych

Ocieplanie poszczególnych obszarów domu za pomocą pianki PUR ma wiele zalet.  Pianka poliuretanowa jest nie tylko bardzo elastyczną i trwałą substancją, ale również nie ulega zniszczeniu czy degradacji pod wpływem zmiennych czynników zewnętrznych. Oprócz niskiej wagi jej główną zaletą jest łatwość i bezpieczeństwo aplikacji. Warto podkreślić, że pianka PUR dociera nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc tworząc zwartą i szczelną powłokę. Dzięki temu za pomocą izolacji natryskowych możemy nie tylko uszczelnić dach, ale również ocieplić stropy czy poddasze. Warto podkreślić fakt, że już podczas jednej aplikacji pianki PUR otrzymuje się skuteczną i trwałą termoizolację oraz hydroizolację. Jest to również jedna z najszybszych metod ocieplana stosowana w budownictwie, dlatego cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród deweloperów wielkich osiedli, jak również indywidualnych inwestorów. Pianka poliuretanowa to wyjątkowo uniwersalny materiał budowlany. Z powodzeniem można ją aplikować na elementy konstrukcji drewnianych, gdyż nie odczepi się od desek czy belek stanowiąc niezwykle skuteczną termoizolację. Można ją również stosować na elementy wykonane z karton gipsu i wiele innych.

Rodzaje oraz zastosowanie pianki PUR

W sklepach specjalistycznych można spotkać dwa rodzaje piany poliuretanowej, którą nakłada się metodą natryskową. Jedną z nich jest pianka zamkniętokomórkowa o właściwościach podobnych do styropianu, czyli polistyrenu XPS. Jej zastosowanie jest praktycznie analogiczne do zastosowania styropianu jako materiału izolacyjnego. Pianka ta wyróżnia się doskonałą izolacyjnością termiczną w porównaniu do innych materiałów. Ponadto jest niezwykle lekka, co oznacza, że jej waga wynosi ok. 35-60 kg/m3. Drugą stanowi piana otwartokomórkowa przypominająca swoją strukturą gąbkę. Jest ona paroprzepuszczalna i lekka, dlatego może zastępować wełnę mineralną i celulozę czy wełnę drzewną. Należy zwrócić uwagę na fakt, że pianka zamkniętokomórkowa jest po wyschnięciu sztywna i twarda, dlatego też jest narażona na konsekwencje ewentualnych naprężeń. Z kolei pianka otwartokomórkowa tworzy znacznie bardziej elastyczny materiał. W zależności od potrzeb inwestora wyspecjalizowani fachowcy doradzą wybór odpowiedniego materiału do konkretnych konstrukcji czy obszarów domu, a następnie wykonają pełen zakres usług izolacyjnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ