akwarium

Planujesz założenie pierwszego akwarium? Wybrałeś już rybki, które chciałbyś mieć? Zatem czas najwyższy kupić porządny zbiornik, w którym będziesz je hodować. Jak wybrać idealne akwarium? Jakie elementy powinny się w nim znaleźć?

Jakie akwarium wybrać?

Do rozpoczęcia swojej przygody z akwarystyką trzeba się dobrze przygotować. Rybkom należy zapewnić odpowiednie warunki do życia. Dobrze wyposażone akwarium pozytywnie wpłynie na komfort i zdrowie mieszkańców akwarium, a także zwiększy ich chęć do rozmnażania. 

Akwarium przede wszystkim powinno być idealnie dopasowane do rodzaju rybek. Jeśli masz już wybrane gatunki, zadanie jest dość proste. Dla bardzo małych rybek, które żyją pojedynczo, wystarczy niewielki zbiornik o pojemności do 30 litrów. Dla nieco większych gatunków, pływających w niewielkich grupkach (do 5 sztuk) doskonale sprawdzi się akwarium o pojemności 40-60 litrów. Duże gatunki ryb należy hodować w przynajmniej 120-litrowych zbiornikach.

Idealne podłoże, czyli jakie?

Bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego podłoża. Dobrze dopasowane nie tylko zapewni mieszkańców najwyższy komfort, ale także wpłynie na estetykę akwarium oraz na przejrzystość wody.

Pierwszym popularnym rodzajem podłoża do akwarium jest żwir. Może stanowić bardzo dobry grunt dla roślin – szczególnie ten w wersji drobnoziarnistej. Najczęściej wybieranym wariantem jest żwir kwarcowy. Znajdziesz do na stronie aquaelzoo.pl. Jest to rodzaj żwirku o gładkich krawędziach, które wyglądają jak lekko oszlifowane. Jest całkowicie bezpieczny dla ryb żyjących w okolicy dna – nie powoduje uszkodzeń skóry. Żwir oferowany przez sklep aquaelzoo.pl został dokładnie wypłukany. Nie ma żadnych zanieczyszczeń, dzięki czemu nie zmienia parametrów wody akwariowej. 

Inny rodzajem podłoża do akwarium jest piasek. Jego zaletą jest bardzo drobna granulacja. Jest to idealny grunt dla rybek, które lubią tworzyć kryjówki. Najpopularniejszą odmianą piasku jest piasek kwarcowy. 

Inne elementy wyposażenia do akwarium

W Twoim pierwszym akwarium nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia, które zapewni rybkom komfortowe warunki – dzień i noc. Ważny jest również filtr, który oczyści wodę ze wszelkich szkodliwych elementów, a także wzbogaci ją w tlen. 

Możesz zakupić również:

  • materiały dekoracyjne, które nadadzą zbiornikowi atrakcyjny wygląd,
  • odmulacz do podłoża, który pozwoli zachować idealną czystość gruntu,
  • czyścik do szyb służący do usuwania zanieczyszczeń ze ścianek akwarium,
  • grzałkę z termostatem, czyli urządzenie, które utrzyma stałą temperaturę wody w zbiorniku,
  • preparaty do uzdatniania wody.

Doskonałym rozwiązaniem dla osób początkujących jest zakup specjalnego, starannie przygotowanego zestawu akwariowego. W takim zestawie znajdziesz porządne akwarium oraz wszystkie podstawowe elementy wyposażenia do zbiornika. 

Pamiętaj, że zanim rozpoczniesz kompletowanie swojego pierwszego akwarium, koniecznie zapoznaj się ze specyfiką rybek, które chcesz hodować. Każdy gatunek ryb ma nieco inne wymagania. Zadbaj o to, aby zapewnić mieszkańcom swojego akwarium doskonałe warunki do życia.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ