Sufit podwieszany jest nie tylko efektowny, ale również dosyć praktyczny. Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie tego rodzaju sufitu w swoim domu i nie żałują decyzji, chociaż wielu twierdzi, iż jest to nieopłacalna inwestycja. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z plusów i minusów takiego rozwiązania.
Plusy podwieszanego sufitu
Sufit podwieszany wraz z oświetleniem to świetny sposób na optyczne zwiększenie lub zmniejszenie pomieszczenia. Dzięki podwieszanemu sufitowi możliwe jest modelowanie go, na przykład umieszczenie łuków. Pomaga to osiągnąć elegancki efekt, przywodzący na myśl starodawne zdobione sufity. Jednocześnie znacznie łatwiej ukryć niedociągnięcia, na przykład sufity, które wymagały gruntownego remontu, ze spękanym lub odpadającym tynkiem. Takie rozwiązanie pomaga również w zaoszczędzeniu energii cieplnej, oraz tłumi dźwięki, szczególnie w wysokich pomieszczeniach. Sufit taki daje możliwość eksperymentowania ze światłem poszerzając operacyjność nim – nadaje się tu zarówno efektowny żyrandol, jak i ukryte światła.
Minusy podwieszanego sufitu
Minusem jest przede wszystkim wciąż cena. Profesjonalne, dokładne wykonanie nie należy do najtańszych. O podwieszanym suficie trzeba już wiedzieć na etapie projektowania domu czy mieszkania. W przeciwnym razie zdarza się, że strop nie jest przygotowany na dodatkowe obciążenie. Niewielu ludzi wie również, że budowę sufitu należy zgłosić do odpowiednich instancji, szczególnie jeśli ma on znajdować się w takim miejscu jak kuchnia, gdzie przebiegają przewody gazowe. Ich zakrycie powoduje trudności z dotarciem do nich na przykład w przypadku konieczności konserwacji, lub generuje problem z wyczuciem ulatniającego się gazu. Sufit podwieszany to również nie zawsze dobry pomysł na przykład w łazience – nie jest zbyt odporny na wilgoć, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego konserwantu. Niemniej jednak jeśli wszystkie te kryteria zostaną spełnione, to marzenie o podwieszanym suficie ziści się i będzie on dobrze służył.