Porcelana w stylu angielskim czy skandynawskim? Która lepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Skomponowanie odpowiedniego zestawu porcelany do domu wcale nie jest prostym wyborem, a dopasowanie jej do stylu wykończenia naszego wnętrza może okazać się kłopotliwe. Czym kierować się podczas wyboru stylu porcelany? Który styl najbardziej będzie pasować do naszego mieszkania? Poniżej kilka podpowiedzi, które mogą okazać się pomocne podczas wyboru stylu porcelany.

Angielski styl i prostota

Styl angielskiej porcelany jest znany chyba każdemu, kojarzy się z herbatką
o piątej i brytyjskim serialami. Angielska porcelana utożsamiana jest z wyjątkowym stylem i elegancją. Najczęściej pojawiającym się wzorem na porcelanie w tym stylu jest zdecydowanie motyw kwiatowy, a w szczególności róże, które gęsto pokrywają powierzchnię poszczególnych naczyń. Dominującymi kolorami są ciepłe odcienie czerwieni, pomarańczu i różu oraz złote zdobienia na przykład w górnych partiach filiżanek. Angielska porcelana to nie tylko bogate, różane zdobienia, ale też często minimalizm i elegancka prostota. Naczynia w tym stylu mogą być całkowicie białe i jedynie podkreślone złotymi elementami w niektórych miejscach, a jeszcze inne produkty mogą występować w formie białych talerzy z centralnie położonym zdobieniem. Dodatkowej prostoty oraz funkcjonalności angielskiemu stylowi dodają ozdobne i wypukłe struktury na rantach naczyń czy filiżanek. Mogłoby się wydawać, że angielska estetyka pasować będzie wyłącznie do białych, rustykalnych wnętrz, jednak jej różnorodność pozwala na wkomponowanie zastawy również
w nowoczesne wnętrza.

Minimalizm i surowość stylu skandynawskiego

Styl skandynawski kojarzy się z kompletnym minimalizmem, surowymi wnętrzami i totalną prostotą. Wnętrza w tym stylu urządzone są nowocześnie, jednak ciężko doszukiwać się tu nietypowych kształtów, gdyż cechą charakterystyczną takiego wystroju jest przede wszystkim funkcjonalność. Połączenie bieli i drewna zestawione z dobrze oświetlonymi wnętrzami sprawia, że całość wydaje się być czysta, jasna i naturalna, dlatego też dodatki czy zastawa w tym stylu będą charakteryzować się podobnymi właściwościami. Naczynia w stylu skandynawskim są bardzo proste, nie ma tu bogatych zdobień, jednak na tym polega ich urok. Pastelowe kolory, biel, dużo odcieni przełamanej bieli i beży, ale też delikatne zdobienia to coś, co cechuje porcelanę skandynawską. Z pewnością idealnie wpasuje się w minimalistyczne i współczesne wnętrza, w których nie odwrócą uwagi od surowych wnętrz. Prostota porcelany w skandynawskiej stylu i stonowane kolory przesądzają o jej uniwersalizmie, dlatego świetnie sprawdzą się też w każdym innym wnętrzu.

Porcelanę zarówno w stylu angielskim jak i skandynawskim możesz znaleźć w sklepie.

Pamiętaj, by porcelanę dobierać zawsze do stylu, w którym urządzone jest twoje mieszkanie. Oba style odpowiednio dobrane dobrze sprawdzą się w każdym wnętrzu, jednak wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Chcesz zachować zimne i minimalistyczne wnętrza? Wybierz styl skandynawski, ale jeśli chcesz wprowadzić do jadalni odrobinę ciepła i koloru postaw na styl angielski.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ