Powiew swojskości w kuchni, styl rustykalny

Styl rustykalny to idealny pomysł na ponowne urządzenie kuchni na przykład po remoncie. Niewiele stylów jest praktycznie stworzonych do tego. Wielu ludzi z pewnością pokocha ten styl, ponieważ poczuje się w swojej kuchni swojsko i z pewnością odnajdzie w sobie swoje zamiłowanie do tradycji.

Czym jest styl rustykalny?

To wszystko to, co kojarzy się z sielską wsią. Pokolenia, które jeszcze pamiętają to jak żyło się na wsi, jak wyglądały domy, przedmioty codziennego użytku powoli odchodzi w niepamięć. Jednak przywoływanie tych wspomnień to przyjemność. Królują tu naturalne, surowe materiały, takie jak drewno, gliniane lub kamionkowe naczynia, oprócz tego materiałami przewodnimi są len, wiklina, tradycyjna ceramika. Kolory również są naturalne, pastelowe. Styl rustykalny to wcale nie cofanie się w rozwoju, czy konieczność rezygnacji z nowoczesnych rozwiązań – wręcz przeciwnie, komponuje się z nowoczesnymi rozwiązaniami bardzo dobrze.

Wybór odpowiednich mebli i dodatków

Klucz do osiągnięcia odpowiedniego efektu to przede wszystkim odpowiedni wybór mebli. Powinny być jak najprościej wykonane, ewentualnie rzeźbione. Warto wybierać oryginalne, ręcznie robione stoły i krzesła. Centrum dawnej kuchni był kredens, gdzie ukryte były skarby. Nie powinno retro kredensu zabraknąć również w naszej rustykalnej kuchni, a w nim oczywiście oryginalnej porcelany. Warto pomyśleć również o specjalnym kufrze, drewnianej skrzyni, służącej do przechowywania przedmiotów. Uzupełnieniem stylu rustykalnego są naczynia i przedmioty codziennego użytku – dzbanki gliniane, ceramika, porcelana. Mogą być zdobione motywami kwiatowymi, na przykład powszechnymi na wsi chabrami lub makami. Warto pamiętać o plecionkach z wikliny i lnu, w formie dywaników, ściereczek, podkładek pod talerze. Kolorami dominującymi powinny być kolory związane z ziemią – brązy, odcienie szarości, ale również kolor kremowy, który na ścianach prezentuje się bardzo dobrze. Nie jest jednak dobrym pomysłem malować ich na śnieżno biało.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ