Obecnie ciężko jest sobie wyobrazić wiele budowli, maszyn i urządzeń bez wykorzystania wyrobów hutniczych. Można do nich zaliczyć m.in.: blachy, rury, kształtowniki i pręty. Pręty stalowe, ponieważ to właśnie o nich będzie poniższy artykuł, mają wszechstronne zastosowanie. Występują one w wielu różnych formach, które ze względu na ich wykorzystywanie w różnego rodzaju produktach powinny być stosunkowo uniwersalne. Zobacz jakie rodzaje prętów stalowych można wyróżnić, gdzie się je wykorzystuje i jak się je wytwarza.
Rodzaje prętów stalowych
Pręty stalowe to z pewnością jeden z bardziej różnorodnych produktów, jeśli chodzi o wyroby hutnicze http://polmet-grudziadz.pl/. Są one dostępne z różnymi profilami i w wielu rozmaitych rozmiarach. W zależności od potrzeb możesz kupić pręty stalowe o średnicy kilku milimetrów, a nawet kilkuset milimetrów. Jeśli chodzi o długość, to ciężko jest ją jednoznacznie sprecyzować. Pręty stalowe można kupić w standardowych wymiarach do 12 metrów, jednak w wielu miejscach można dostać wyroby stalowe, które są o wiele dłuższe.
Pręty stalowe są dostępne w różnych przekrojach: okrągłym, sześciokątnym, prostokątnym, kwadratowym, a nawet półokrągłym. Mogą się one między sobą różnić powłoką i metodą wytwarzania. W zależności od przyszłego zastosowania prętów do ich wykonania stosuje się określony gatunek stali. Może to być, chociażby stal nierdzewna czy narzędziowa.
Jednym z ważniejszych aspektów podczas podziału prętów jest technologia, w jakiej zostały one wykonane. Pręty stalowe można wytwarzać za pomocą jednego z rodzai obróbki plastycznej. Może to być walcowanie, kucie czy też ciągnięcie. Metal zalicza się do ciągliwych materiałów, przez co można go trwale odkształcać.
Jak powstają pręty stalowe?
Wytwarzanie prętów stalowych poprzez kucie polega na wywieraniu na materiale nacisku za pomocą opadającej masy. Zaletą takiej metody jest to, że można tworzyć pręty o nietypowych kształtach i przekroju. Metoda walcowania z kolei polega na kształtowaniu prętów za pomocą specjalnych walcarek, przez które przemieszcza się kawałek metalu. Kolejną metodą produkcji jest ciągnienie. W tym rodzaju obróbki wykorzystywane są pręty walcowane, które przepuszcza się przez specjalny przyrząd, który ma mniejszą średnicę niż metal. Dzięki tej metodzie przeciągany pręt ulega wydłużeniu.
Gdzie można zastosować pręty stalowe?
Pręty stalowe http://polmet-grudziadz.pl/, tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, mają bardzo szerokie zastosowanie. Na szeroką skalę wykorzystuje się je w budownictwie i podczas produkcji np. elementów, które będą niezbędne do wytwarzania różnego rodzaju maszyn. Pręty stalowe mogą być też używane w kowalstwie artystycznym, można z nich zrobić ozdobne, przydomowe płoty czy też balustrady. Jeśli chodzi o zastosowanie prętów stalowych w budownictwie, to mowa tu przede wszystkim o zbrojeniu elementów żelbetowych. Z prętów stalowych można wykonywać przestrzenne siatki, które następnie zalewane są mieszanką betonu.