Projekty domów

Budowa domu to spore przedsięwzięcie, które najlepiej podzielić na kilka mniejszych etapów. Jednym z pierwszych jest wybór projektu domu. Można wręcz powiedzieć, że jest to etap najważniejszy, gdyż od niego zależy między innymi przebieg dalszych prac oraz całkowity koszt budowy. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Warunki zabudowy – kluczowa kwestia

Zanim zaczniemy przeglądać projekty domów powinniśmy skupić się na kilku niezbędnych formalnościach. Jedną z nich jest zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Może zdarzyć się tak, że nasza działka nie będzie objęta takim planem. Wtedy konieczne będzie uzyskanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Dlaczego jest to tak istotne? Dzięki pozyskanym w ten sposób informacjom dowiemy się między innymi, jaki rodzaj domu możemy wybudować na danym terenie.

Dotyczy to w głównej mierze przeznaczenia budynku oraz jego zalecanych wymiarów. Znając cechy działki będziemy mogli wybierać projekty domów według określonych kryteriów, co pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu i nerwów. Dlaczego nerwów? Dlatego, że jeśli wybierzemy projekt bez znajomości wspomnianych dokumentów możemy mieć problem z uzyskaniem pozwolenia na wzniesienie budynku.

Wielkość powierzchni użytkowej – kwestia do przedyskutowania

Kiedy już załatwimy potrzebne formalności dotyczące działki pod budowę, warto zastanowić się nad tym, jaką powierzchnię powinien mieć nasz wymarzony dom. Dobrym sposobem na rozpoczęcie dyskusji w tej kwestii jest porównanie wielkości mieszkania bądź domu, w którym obecnie mieszkamy do tego, czego oczekujemy od nowego lokum. Spore znaczenie ma tutaj również wielkość naszej rodziny, sposób spędzania wolnego czasu oraz to, czy pracujemy w domu.

Musimy pamiętać, że każdy członek rodziny powinien mieć swój fragment przestrzeni. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż dobre projekty domów zakładają podział przestrzeni na trzy podstawowe strefy: dzienną, nocną i gospodarczą. Każda z nich powinna zatem zostać przez nas uwzględniona już na etapie wyboru projektu.

Kotłownia, garaż a może poddasze?

Jednym z błędów, które są popełniane przy wyborze projektu domu jest zapominanie o pomieszczeniach typowo gospodarczych. To właśnie dzięki nim nasz dom jest praktyczny a my zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania. Jeśli planujemy w naszym nowym lokum ogrzewanie za pomocą paliw stałych, powinniśmy w głównej mierze przeglądać projekty domów zawierających kotłownie. Jeśli zapomnimy o tym dodatkowym pomieszczeniu, konieczne będzie wydzielenie go z innych, przez co możemy stracić sporą powierzchnię użytkową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ