Podejmując decyzję o postawieniu garażu blaszanego obok domu, większość osób zdecyduje się na zakup gotowej konstrukcji. Taka inwestycja pozwala zaoszczędzić wiele czasu oraz pieniędzy, dodatkowo nie musimy starać się o pozwolenie i tracić czasu na postawienie garażu murowanego. Większość firm oferujących montaż blaszaka zastrzega sobie, aby Klient we własnym zakresie zatroszczył się, o przygotowanie podłoża pod garaż blaszany. Trzeba zatem wybrać rodzaj i zastanowić się w jak najlepiej je wykonać, aby zapewnić konstrukcji solidną podstawę do zakotwiczenia.

Jakie podłoże pod garaż blaszany

Podłoże, które zastosujemy przed rozłożeniem konstrukcji, będzie odgrywać rolę kotwiczenia całego blaszaka.

W zależności od tego, do czego będziemy używać garażu, wyróżnić można kilka rodzajów podłoża między innymi:

  • wylewka betonowa,
  • bloczki betonowe,
  • fundamenty,
  • płyty chodnikowe,
  • kostka brukowa,
  • deski.

Wylewka betonowa

Jej wykonanie stosuje się, podczas gdy blaszany garaż ma funkcjonować jako zadaszenie dla samochodu lub różnego rodzaju cięższego sprzętu. Minimalna głębokość, na którą wylewamy beton to około 10-15 cm. Wylewka powinna być większa o około 20 – 35 cm od wymiarów całego zarysu boków konstrukcji.

wylewka betonowa

Bloczki betonowe

Kiedy garaż blaszany ma służyć jedynie do przechowywania ogrodowych narzędzi np. taczek lub jeśli ma być rozwiązaniem tymczasowym na przykład w trakcie budowy domu, wówczas bloczki betonowe będą podłożem w zupełności wystarczającym. Bloczki umieszczamy po obwodzie blaszaka. Dla uzyskania większej stabilności zakopujemy je na niewielką głębokość. Ważnym czynnikiem będzie wypoziomowanie terenu.

Tego rodzaju podłoże możemy wzmocnić kotwami. Odpowiednią ilość to 6 bloczków, które umieszczamy po obwodzie blaszaka. Niewątpliwie zaletami bloczków będzie szybki i prosty montaż. Jak i łatwa dostępność w każdym składzie budowlanym oraz ich niska cena.

bloczki betonowe

 

Fundamenty

Kolejnym sposobem będzie fundament pod obrysem ścian. Każdy gotowy garaż blaszany do samodzielnego montażu posiada na dole kątownik, do którego w dowolnym miejscu używamy kotew, aby przykręcić konstrukcję do ławy fundamentowej. Wystarczający będzie fundament 40 x 30 centymetrów, możemy zastosować pręty zbrojeniowe. Fundament zagwarantuję nam wysoką stabilność zamontowanego garażu blaszanego. Powierzchnię wewnątrz można wypełnić klińcem. W przypadku bardzo grząskiego terenu warto wykorzystać pale prefabrykowane do wzmocnienia fundamentu garażu.

fundamenty pod garaże blaszane

 

Płyty chodnikowe

Jednym z najprostszych rozwiązań będzie ułożenie na płytach chodnikowych, na których umieścimy konstrukcję. Tego rodzaju podłoże nie musimy zakopywać do podłoża, mimo to pozwala nam uzyskać cel stabilności dla całej konstrukcji.

Płyty chodnikowe układamy po obrysie garażu.

płyty chodnikowe

Kostka brukowa

Mniej wytrzymała niż beton, jest kostka brukowa, dlatego nie sprawdzi się jako podłoże dla garażu na samochód. Może utrzymać jednak nieco wyższą temperaturę konstrukcji. Przed przystąpieniem do układania kostki brukowej, konieczne będzie na podłożu wykonanie warstwy wyrównującej, która pomoże wyrównać rozłożenie obciążeń z nawierzchni. Dodatkowo spełnia funkcję izolacji cieplnej.

kostka brukowa

Taką warstwę wykonujemy w kilku etapach:

Na początku wytyczamy wielkość zarysu naszego garażu, pamiętając przy tym, aby zrobić go na odpowiedniej wysokości. Następnie wysypujemy standardową warstwę piasku – ok.10 cm. Jeżeli jednak mamy podmokły teren na naszej działce, warstwa piasku powinna być większa. Po zastosowaniu pierwszej warstwy piasku oraz jej utwardzeniu należy warstwowo utwardzić na przykład żwirem lub tłuczniem. Wszystkie warstwy należy dokładnie utwardzić. Kostkę brukową powinniśmy wystawić kilka centymetrów ponad powierzchnię gruntu. Całość należy zamknąć krawężnikami i usypać drobnoziarnisty kamień.

Niestety największą wadą kostki brukowej jest to, że podczas kotwiczenia pęka.

Najlepiej będzie wykonanie fundamentu wokół obrysu garażu, środek możemy wyłożyć kostką brukową.

Deski

Technologia rzadko spotykana, jednak ma swoich zwolenników. Cały spód przed postawieniem konstrukcji wykładamy deskami. Rozwiązanie to posiada jednak wiele wad takich jak:

  • krótka żywotność drewna, wystawionego bezpośrednio na działanie wilgoci i zimna bezpośrednio od podłoża,
  • problem z uzyskaniem idealnego poziomu gruntu,
  • mała wytrzymałość materiału na przeciążenia,
  • utrudnione utrzymanie czystości wewnątrz.

Zdecydowanie deski będą idealnym podłożem na przy kotwienie pod kojce dla psów.

Ze względu na to, że beton niekorzystnie działa na stawy naszych czworonogów. Drewno będzie nie tylko naturalnym, ale także odpowiednim miejscem do wylegiwania się. Odizoluje od podłoża i utrzyma czystość w kojcu.

Czym kierować się przy wyborze podłoża pod blaszak

Zanim przystąpimy do wykonania podłoża pod konstrukcję, musimy zadać sobie pytanie – Do czego i na jak długi okres ma służyć nasz garaż?

Kiedy będziemy chcieli użytkować pomieszczenie jako ochronę dla naszego samochodu, powinniśmy wybrać wylewkę lub fundamenty, pomiędzy którymi zostanie wysypany tłuczeń. Wszystko to przez ciężar auta, dla którego podłoże musi być solidnie wykonane, aby przyjąć wszelkie przeciążenia. Kostka brukowa posłuży bardziej do przechowywania lekkich narzędzi i sprzętów takich jak rowery czy kosiarka.

Jeżeli nasza konstrukcja ma być tymczasowa, najlepszym rozwiązaniem będą płyty chodnikowe oraz bloczki betonowe. Które można usadowić w podłożu bez zaprawy i bez problemu usunąć po tym, jak będziemy chcieli przenieść w inne miejsce nasz blaszak.

Jeżeli będziemy chcieli kierować się ceną zapewne o wiele tańsze, będzie kupienie gotowych bloczków betonowych czy też płyt niż wylewnie zbrojonych fundamentów lub wylewki.

W jaki sposób wykonać wylewkę betonową?

Pierwszą rzeczą, jaką będziemy musieli wykonać, jest wytyczenie rozmiaru wylewki, pamiętając o dodaniu około 25-30 cm z każdej strony krawędzi, na której pocznie nasz garaż. Następnie usuwamy humusu – czyli warstwę ziemi urodzajnej. Kolejno wykopujemy dołek na około 20 centymetrów głębokości we wcześniej wytyczonym obszarze. Zbrojenie naszej wylewki oraz wypuszczenia różnego rodzaju kotw i śrub jest niepotrzebne. Konstrukcje zazwyczaj nie posiadają otworów, które mogłyby przyjąć tego typu śruby lub kotwy.

Gdy wykonamy już nasz szalunek, do dołu wsypujemy warstwę podsypki z kamienia lub żwiru. Kruszywo, jakie zastosujemy powinno być gruboziarniste, co umożliwi podczas przedostania się wody pod wylewkę jej rozprężenie w trakcie  zamarzania przy niskich temperaturach. Podsypkę jak najbardziej ubijamy, można użyć do tego mechanicznych ubijaków. Następnie przechodzimy do zrobienia szalunku, który wykonamy z desek lub różnego rodzaju płyt na przykład płyty OSB.

WAŻNE! Deski blokujemy od zewnątrz tak, aby siła wylewanego betonu nie zniszczyła konstrukcji.

Wylewamy beton, który możemy zamówić na pobliskiej betoniarni. Rzadziej spotyka się przygotowanie samemu w betoniarce, lecz niektórzy dalej stosują tę metodę. Poziom betonu powinien wystawać kilka centymetrów ponad poziom gruntu. Niektórzy rezygnują z drewnianego szalunku. Wtedy beton lejemy bezpośrednio do wytyczonej dziury. Niezależnie od tego, czy wylewka betonowa jest uzbrojona w drewniany szalunek, ścianki otworu ziemnego powinny być podparte deskami. Po wylaniu wylewki czekamy 2-3 dni, aby beton mógł dobrze związać, po tym czasie rozszolujemy deski.

Jak beton będzie najlepszy

Beton B20 lub B25 będzie najlepszy na wykonanie naszego podłoża. Zdecydowanie najlepsze rozwiązanie będzie zamówienie gotowego betonu w betoniarni. Umożliwi to nam zaoszczędzenie czasu oraz może się okazać tańsze niż przygotowanie na własną rękę. Samemu jest praktycznie niewykonalne betonu o takiej klasie.

Ceny w betoniarni będą uzależnione od mieszanki, jaką będziemy chcieli uzyskać i substratów dodawanych do betonu oraz wody. Ceny w betoniarniach są uzależnione również, w jakiej części kraju będziemy kupować nasz beton. Ostateczną cenę może ukształtować nam koszt transportu oraz koszt użyczenia nam pompy. Średnia cena betonu, za którego będziemy musieli zapłacić w przedziale: 250-350 zł. za kubik (czyli 1m3).

W jaki sposób obliczyć ilości betonu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka ilość betonu będzie potrzebna na wylewkę lub fundamenty pod naszą konstrukcję. Każdy z nas może bez problemu obliczyć wartość betonu, jaką zamówimy w betoniarni.

Należy pomnożyć wartość głębokości podłoża przez wymiar ścian garażu z dodaną wcześniej do nich wartość powierzchni wylewki, jaka ma wystawać poza obrys naszego blaszaka.

Jeżeli mamy na przykład konstrukcje o wymiarach 3 x 5 metra, głębokość wylewki będzie wynosić 20 cm, a wylewka będzie wystawać za obrys 25 cm, będzie trzeba wykonać takie działanie :

3,25 x 4,25 x 0,2 = 2,76 m³

Wynik otrzymamy w metrach sześciennych, będzie to wartość ilości betonu, jaką powinniśmy zamówić z betoniarni.

Podłoże pod garaż blaszany powinno zostać dostosowane do potrzeb i funkcji jaką ma spełniać konstrukcja. Przed postawieniem blaszaka powinniśmy zastanowić się czy jest to miejsce tymczasowe, czy też chcemy aby właśnie tutaj stał na dłużej. Wariantów jest wiele a każdy z nich niesie za sobą określone korzyści.

[Głosów:23    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ