Przygotowujemy ogródek do Świąt

Zbliżają się święta, więc najwyższy czas na świąteczne porządki nie tylko w domu, każdym kącie i szafie, ale również w ogrodzie. Warto zatem uprzątnąć całe podwórze, bo na koszenie, kiedy pojawiły się już nocne przymrozki jest już za późno. Nie należy osłabiać trawnika na zimę. W dzisiejszym poradniku przedstawimy kilka rad, jak przygotować ogródek na święta.

Zebranie opadłych liści i suchych gałęzi

Pierwszym krokiem przy przygotowywaniu ogrodu do zimy jest zebranie opadłych liści. Warto użyć do tego celu dmuchawy do liści, taki sprzęt można znaleźć w sklepie ogrodniczym euroogrod.com.pl. Zebranie nie tylko liści, ale i gałęzi zapobiegnie namnażaniu się pleśni śniegowej w przypadku opadów śniegu. Trawnik musi być czysty i wysprzątany, aby trawa mogła się zregenerować na wiosnę i nie było widać białego nalotu czy wielu pustych miejsc po obumarłych źdźbłach. Trzeba oczywiście wyplewić ścieżki z chwastów, to ostatni moment zanim nadejdzie zima. Dzięki temu wiosną nie będzie problemów z zarośniętą kostką czy jej wybrzuszeniem. Warto również oczyścić wszystkie narzędzia ogrodowe, zarówno te używane do pielenia, jak i koszenia trawnika. Trzeba również pozbyć się, to znaczy odpowiednio zutylizować olej silnikowy do kosiarki, jeśli posiada się kosiarkę spalinową, odpowiednio zabezpieczyć i oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie można pozostawiać napełnionej kosiarki na zimę.

Zadbanie o rośliny na zimę – wapnowanie i usypywanie kopczyków, a także okrywanie agrowłókniną

Kolejna kwestia, którą trzeba się zająć w związku z świątecznymi porządkami to zabezpieczenie roślin na zimę. Zatem wszystkie wrażliwe na mróz drzewa należy wapniować, dzięki temu na powierzchni kory nie powstaną pęknięcia, a np. drzewa owocowe lepiej przetrwają zimę i rozpoczną normalną wegetację na wiosnę. W przypadku innych roślin wrażliwych na mróz warto usypywać kilkudziesięciocentymetrowe kopczyki z ziemi i kory. Można użyć do okrycia roślin również stroiszu, czyli gałęzi roślin iglastych. Najlepiej nadają się tutaj gałęzie świerku lub jodły. Warto pamiętać, by roślin nie okrywać zbyt szybko, a wtedy, gdy temperatura przez kilka dni będzie się utrzymywać poniżej zera stopni. Oczywiście tutaj istotne znaczenie ma specyfika danych roślin. Są takie, które źle się czują już kiedy temperatura oscyluje w granicach zera, są i takie, które wytrzymują mrozy do minus 10 stopni. Słomianymi matami można okrywać trawy ozdobne, których suche źdźbła ścina się dopiero na wiosnę. Do okrycia krzewów i traw można użyć także agrowłókniny.

Udekorowanie drzewek lampkami energooszczędnymi

Kiedy już prace porządkowe mamy za sobą, warto wspomnieć także o kwestii podlewania. Zarówno rośliny doniczkowe, jak i iglaki warto podlewać wtedy, gdy zima jest mroźna, bezśnieżna i wietrzna, ponieważ bardzo szybko może dojść do ich obumarcia. Świerki, sosny i inne iglaki w ogrodzie warto udekorować energooszczędnymi lampkami ogrodowymi. Można wybrać również węże led, które także są efektowne, choć te ostatnie lepiej sprawdzą się do udekorowania fasady domu, gdyż można stworzyć z nich świąteczne napisy. Można postawić na wielobarwny lub monochromatyczny efekt. W ogrodzie mogą znaleźć się również sztuczne, druciane drzewka z lampkami led. Nawet drzewa z gołymi gałązkami można udekorować. Oczywiście zawsze trzeba wziąć pod uwagę pobór energii takiej świetlnej iluminacji.

Ustawienie dekoracji w doniczkach czy podwieszenie ich pod tarasem

Nie tylko światła mogą stworzyć świąteczną atmosferę, choć na tarasie, przed wejściem, czy wzdłuż ogrodowych ścieżek warto ustawić lampiony, które także ewidentnie kojarzą się z klimatem świąt. W doniczkach znajdą się również bombki czy też szyszki, które dodatkowo udekorują rośliny. Stroiki można postawić również postawić w dużym wiklinowym koszu przed wejściem do domu. Można je stworzyć z igliwia, wspomnianych szyszek i bombek.

Atmosferę świąt czas zacząć od gruntownych porządków. Potem można zabrać się już za stroiki, bo kto powiedział, że dekorowanie należy rozpocząć tuż przed Wigilią, warto celebrację przedłużyć i udekorować ogród już na początku grudnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ