Wróciłeś po urlopie i zastałeś trawnik w nie najlepszym stanie? Między zielonymi kępkami trawy prześwitują pożółkłe, suche fragmenty trawnika. Brak dostatecznej ilości wody sprawia, że trawnik może zostać przesuszony. Zanim sięgniesz po wąż i zaczniesz podlewać trawę obfitymi strumieniami wody, przeczytaj, jak najlepiej zadbać o przesuszony trawnik.

Szacuje się, że dobowe zapotrzebowanie trawnika na wodę to ok. 4–5 l na m2. W czasie upałów należy więc podlewać trawnik obficie – ważne jest, żeby woda dotarła na odpowiednią głębokość – ok. 10 cm – tak aby korzenie trawy miały do niej dostęp.

Jak podlewać trawnik podczas upałów?

Wiadomo, że nie zaleca się podlewania trawnika w trakcie największego oddziaływania promieni słonecznych. Duża różnica temperatur wody i powietrza sprawi, że woda szybko wyparuje, zanim trafi na odpowiednią głębokość podłoża.

Najlepszą porą na podlewanie trawy jest poranek. Można także nawadniać trawnik wieczorem, chociaż stwarza to ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Jeśli wybierasz tę porę podlewania ogrodu, warto być czujnym i obserwować, czy nie pojawiają się pierwsze objawy zakażenia roślin.

Przesuszony trawnik – jak zregenerować trawę?

Chcesz uratować trawnik, który dotknęła susza? Zanim chwycisz za konewkę lub włączysz zraszacz ogrodowy, powinieneś zacząć od… koszenia trawnika. Dlaczego? Przed podlaniem przesuszonej darni należy skosić suchą trawę i wygrabić przesuszone źdźbła. W ten sposób nawodnienie trawnika będzie bardziej efektywne – woda szybciej trafi do podłoża.

Niekiedy warto wykonać także wertykulację, czyli zabieg polegający na płytkim nacinaniu darni. W ten sposób ułatwisz trawie dostęp do wody i tlenu, a nawadnianie będzie łatwiejsze. Po tych zabiegach możesz już obficie podlać trawnik.

Trawnik po suszy – lepiej unikać nawozów!

Należy pamiętać, że trawnik po suszy nie nadaje się do nawożenia. Azot, składnik nawozów do trawnika np. Ziemovit, w normalnych warunkach wzmaga rozwój rośliny, jednak na przesuszony trawnik nie zadziała dobrze. Może mu nawet jeszcze bardziej zaszkodzić i poparzyć trawę. Nawóz do trawnika warto zastosować wtedy, gdy darń jest w dobrej kondycji, najlepiej zaraz po koszeniu.

Odbudowa trawnika – regenerator trawy na dziury w darni

Czasami zdarza się, że zniszczeniu nie uległ cały trawnik, ale tylko jego część, albo ubytki w darni okazują się tak duże, że wymagają dosiewki. Do uzupełnienia brakujących fragmentów trawnika najlepiej użyć regeneratora trawnika Ziemovit. To kompozycja traw, która szybko kiełkuje i w błyskawicznym tempie zarasta uszkodzone miejsca.

Warto pamiętać, że zbyt przesuszone podłoże należy podlać 24 godziny przed siewem. Trzeba również oczyścić uszkodzone miejsce z zeschniętych roślin i zanieczyszczeń oraz lekko spulchnić glebę.

Więcej informacji o pielęgnowaniu ogrodu znajdziesz na stronie Ziemovit.pl.

[Głosów:28    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ