Czas da się zatrzymać, czas nawet da się odtworzyć. Dzięki umiejętnościom ludzi, którzy na co dzień zajmują się renowacją i konserwacją zabytków można zobaczyć na własne oczy wspaniałe i odrestaurowane budynki architektoniczne i dzieła sztuki ruchome.
KONSERWACJA ZABYTKÓW ARCHITEKTURY
Stare i zniszczone budynki, które mają status zabytków, niejednokrotnie dawno straciły na swojej urodzie. Renowacja zabytków to wierne ich odtworzenie przy równoczesnym nie wchodzeniu w ich strukturę. Tylko dzięki odpowiednim dokumentom jest to możliwe. Dokładne plany i wszelkiego rodzaju analizy znacznie pomogą konserwatorom zabytków wiernie odtworzyć zabytki, całkowicie zgodne z ich oryginałami.Konserwacja zabytków to nie tylko praca w terenie, to także szukanie odpowiedniej dokumentacji i jej analizowanie. Konserwatorzy nie tylko dbają o rekonstrukcję i konserwacje budynków architektonicznych ale także walczą by ruchome dzieła sztuki były odrestaurowane. Ruchome dzieła sztuki to obrazy, rzeźby, arrasy, księgi, prace wykonane w drewnie, przykłady dekoracji i sztukaterii.
OBOWIĄZKI LABORATORIUM NAUKOWO – BADAWCZEGO
Przy każdej pracowni konserwatorskiej bardzo istotna jest działalność laboratorium naukowo – badawczego. W takim laboratorium można wykonać wszelkiego rodzaju potrzebne analizy oraz opracować lepsze i nowocześniejsze metody konserwacji danych dzieł sztuki. Wszelkie badania technologiczne, chemiczne elewacji starych budynków, ekspertyzy, badania przyczyn zniszczeń budynków, określanie pierwotnej kolorystyki elementów dekoracyjnych, opracowywanie sposobów oczyszczania kamieni, metalu czy drewna, to tylko niektóre przykłady działalności takiego laboratorium.
RENOWACJA ZABYTKÓW NIETYPOWYCH
Konserwacji wymagają także dzieła, które są przedmiotami codziennego użytku, lub które są przykładem sztuki w danym okresie czy epoce. Do takich przedmiotów należą stare dywany, arrasy, tapisery, makaty, szaty liturgiczne, naczynia liturgiczne, starodruki czy rękopisy wykonane na papierze lub pergaminie. Pracownie konserwacji i renowacji zabytków doskonale radzą sobie w pracach przy odnowieniustolarki okiennej i drzwiowej, konserwacji przedmiotów codziennego użytku czy zrekonstruowaniu dzieł malarskich na jedwabiu i na papierze. Wszystko to jest możliwe dzięki pasji i ogromnej pracy konserwatorów oraz dzięki nowoczesnym technikom i metodom renowacji zabytków.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.