Rozwój techniki w bezpośredni sposób przyczynia się do poprawy komfortu naszego życia. Innowacyjne rozwiązania, które jeszcze kilkanaście lat temu były jedynie marzeniem inżynierów, dzisiaj ułatwiają codzinne funkcjonowanie, wyręczając nas w domowych pracach. Jednym z takich udogodnień są autonomiczne roboty sprzątające.

Nowoczesne urządzenie

Robot sprzątający jest znacznie mniejszy od zwykłego odkurzacza. Po włączeniu urządzenie samodzielnie porusza się po mieszkaniu, sprzątając znajdujące się na podłodze zabrudzenia. Odkurzacze posiadają oprogramowanie, dzięki któremu mogą zaplanować swoją trasę i orientują się w przestrzeni, po której się poruszają – omijają przeszkody, które znajdują się na ich trasie. Nie trudno się domyślić, że roboty nie są podłączone bezpośrednio do sieci, ale posiadają akumulator, który musi być regularnie ładowany.

Akumulator

Dobry robot musi być wyposażony w baterię o dużej pojemności. Jednak nie jest to jedyny wyznacznik, jakim musimy kierować się podczas zakupu. Niektóre modele mają pojemny akumulator, jednak zużywają tak dużo energii, że będziemy zmuszeni do ciągłego ładowania baterii. Kupując robota sprzątającego zwracamy uwagę na czas pracy na jednym ładowaniu – to najlepszy wyznacznik. Jeżeli robot jest w stanie funkcjonować w przedziale czasowym 60-120 minut, wówczas możemy uznać to za zadowalający wynik. Bardziej zaawansowane modele mogą działać nawet powyżej 120 minut. Pamiętajmy, że akumulatory z czasem się zużywają, dlatego w miarę eksploatacji urządzenia będziemy osiągać stopniowo krótszy czas pracy na jednym ładowaniu. Koniecznie musimy również sprawdzić deklarowany przez producenta czas ładowania baterii – niektóre modele potrzebują ok. 3 godzin, inne nawet 5-6 godzin.

Pojemnik na odpadki

Robot ma niewielkie rozmiary, w związku z czym jego pojemnik na odpadki również nie jest duży. Jeżeli zajmujesz jeden pokój, wystarczy robot sprzątający o pojemności 0,5 l. Urządzenie, które będzie sprzątać całe mieszkanie musi posiadać pojemnik co najmniej 0,7 l. Duże domy muszą wyposażyć się w modele, które mają miejsce na odpadki o pojemności zaczynające się od jednego litra.

Silnik

Silnik to bardzo istotny element, na który musimy zwrócić szczególną uwagę. To on decyduje o tym, z jaką prędkością i siła będzie sprzątał cały dom – moc silnika wpływa na siłę ssania. Moc wyrażana jest w watach – jeżeli szukasz dobrego modelu, skup się na egzemplarzach 35 W. Taki parametr gwarantuje, że sprzęt będzie działał efektywnie i szybko.

Czujniki

Dobry robot sprzątający wyposażony jest w czujniki, dzięki którym może sprawnie poruszać się po mieszkaniu. Wyróżnia się czujniki zbliżeniowe, uskoku terenu oraz kurzu. Czujniki zbliżeniowe zapobiegają zderzeniom urządzenia z przeszkodami, np. meblami. Jeżeli w naszym domu znajdują się schody, warto kupić robota, który posiada czujniki uskoku terenu. Dzięki temu urządzenie zatrzyma się w momencie, w którym zbliży się niebezpiecznie do stopni i automatycznie zmieni trasę. Trzeci w kolejności jest czujnik kurzu – nie jest niezbędny, ale znacznie ułatwia pracę, wskazując robotowi najbardziej zabrudzone miejsca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ