Rodzaje akumulatorów do elektronarzędzi

0
1292

Obecnie elektronarzędzia akumulatorowe zasilane są nowoczesnymi i niezwykle wydajnymi akumulatorami, które zapewniają wyjątkowo dużą gęstość prądową, liniowe oddawanie mocy oraz długi czas pracy na jednym cyklu ładowania. Sprawdź, z jakimi rodzajami akumulatorów do elektronarzędzi spotkasz się na współczesnym rynku.

Rodzaje akumulatorów

Do najczęściej użytkowanych akumulatorów w profesjonalnych elektronarzędziach bezprzewodowych należy zaliczyć przede wszystkim akumulatory litowo-jonowe. Poza nimi popularne są także akumulatory niklowo-kadmowe oraz odchodzące do lamusa akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe.

Akumulatory litowo-jonowe

Obecnie akumulatory Li-Ion to najczęściej wykorzystywane akumulatory do elektronarzędzi (i nie tylko). Zapewniają świetne parametry pracy, gwarantując bezpieczną, wygodną i długotrwałą eksploatację. Nie cierpią na tzw. efekt pamięci, przez co mogą być doładowywane bez konieczności czekania na ich niemal całkowite rozładowanie. Dzięki temu akumulatory litowo-jonowe zapewniają o wiele większą wygodę w eksploatacji urządzeń elektrycznych.

Poza tym ogniwa te wykazują się niemal dwukrotnie większą pojemnością od akumulatorów niklowo-kadmowych, jednocześnie charakteryzując się lżejszą i bardziej zwarta konstrukcją. Oczywiście ogniwa Li-Ion nie są wolne od wad. Do największych z nich należy zaliczyć bardzo szybkie wyczerpywanie się ogniw w niskich temperaturach. Producenci zwykle wskazują optymalną temperaturę pracy ogniw litowo-jonowych w zakresie od -20 do 50 stopni Celsjusza.

Akumulatory niklowo-kadmowe

Akumulatory NiCd zostały już niemal całkowicie wyparte przez ogniwa litowo-jonowe. Niemniej, czasem wciąż można się z nimi spotkać. Są one implementowane przede wszystkim w elektronarzędziach bezprzewodowych, które są przeznaczone do pracy w bardzo niskich lub wysokich temperaturach otoczenia. Ogniwa NiCd mogą być z powodzeniem użytkowane w temperaturach od -40 do 60 stopni Celsjusza. Ich wadą jest niska pojemność, szybkie rozładowywanie oraz efekt pamięci, który wymaga całkowitego rozładowania ogniw przed ich ponownym naładowaniem.

Akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe

Ten rodzaj akumulatorów był niegdyś alternatywą dla ogniw niklowo-kadmowych i choć akumulatory Ni-MH zapewniały większą pojemność, mniejszy efekt pamięci i niższą masę, były rzadziej używane – głównie za sprawą kosztownego procesu produkcyjnego. Obecnie ogniwa niklowo-metalowo-wodorowe stanowią pieśń przeszłości, a spotkanie ich na rynku graniczy z cudem.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ