Gotowanie na powietrzu za pomocą kociołka ogrodowego to coraz bardziej popularny sposób na przygotowywanie dań. Potrawy warzywne i mięsne przyrządzone niejako poprzez połączenie pieczenia i gotowania na parze stanowią świetną alternatywę dla grilla i rozwijają szeroki wachlarz możliwości stworzenia różnorodnych dań. Jedzenie przygotowywane w kociołku zyskuje niepowtarzalny smak i aromat oraz z powodzeniem nadaje się zarówno na kameralne, jak i bardziej wystawne przyjęcia. Jakie są rodzaje kociołków i jaki zakupić do swojego ogrodu?
Kociołki węgierskie – skąd się wzięły?
Pierwsze kociołki znalazły zastosowanie już wiele lat temu, jeszcze za czasów, kiedy plemienia prowadziły koczowniczy tryb życia. Jedyną możliwością zaspokojenia głodu było wtedy przygotowywanie jedzenia na ogniu rozpalonym na otwartej przestrzeni. Właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze prowizoryczne kociołki, w których przygotowywało się gorące posiłki dla wielu osób. Dzisiaj potrawy przyrządzane w ten sposób charakterystyczne są dla kuchni węgierskiej – gulasze, leczo czy gęste zupy pozwalają wykorzystać różnorodne składniki, a aromat z żeliwnej misy nadaje potrawom niepowtarzalny smak. Coraz częściej kociołek pojawia się w ogrodzie zamiast tradycyjnego grilla – smażone przekąski mięsne mogą być zastąpione także wegetariańskimi specjałami. Gotowanie na świeżym powietrzu w kociołku zdecydowanie jest komfortowe i praktyczne.
Zalety kociołków żeliwnych
Kociołki żeliwne wykonane są z żeliwa, materiału będącego stopem żelaza i węgla, a także innych składników. Wyjątkową właściwością tworzywa jest zdolność do długotrwałego utrzymywania ciepła. Potrawy przygotowywane w kociołku żeliwnym uzyskują niepowtarzalny smak i aromat, czyniąc każdą ucztę wyjątkową. Kociołek żeliwny wsparty jest na nogach, dzięki czemu swobodnie możemy umieścić go w ognisku. Odpowiednia konserwacja naczynia sprawia, że naczynie z powodzeniem będzie służyć nam przez wiele lat, urozmaicając plenerowe posiedzenia wyjątkowymi specjałami. Kociołki żeliwne dostępne są w różnych rozmiarach, wyposażone również w pokrywę zabezpieczającą wnętrze naczynia. Potrawy duszone i pieczone w kociołku przez długi czas równomiernie utrzymują ciepło. Z kociołka o średniej pojemności 8 litrów możemy przygotować ilość jedzenia dla 4-6 osób.
Kociołek emaliowany
Kociołki węgierskie pokryte od wewnątrz specjalną emalią to kolejny model do wyboru wśród akcesoriów do gotowania na świeżym powietrzu. Specjalna powłoka w kociołku zabezpiecza potrawę przed przywieraniem i sprawia, że przygotowywanie posiłków jest jeszcze bardziej komfortowe. Tego typu naczynie idealnie nadaje się do podwieszenia na trójnogu nad ogniem. Tego typu połączenie będzie stanowiło również dużą ozdobę i możliwość zorganizowania plenerowej biesiady niemal w dowolnym miejscu. Portale typu Grillomaniak oferują możliwość zarówno zakupienia samych kociołków, jak i dodatkowych akcesoriów uzupełniających kuchnię w ogrodzie.