Rodzaje parasoli grodowych

Pierwsze skojarzenie ze słowem „parasol” to oczywiście ochrona przed deszczem. Jednak ci, którzy urządzają ogród, wiedzą, że parasol służy też – a w ogrodzie wręcz przede wszystkim – do ochrony przed słońcem i wiatrem. Jednak parasol parasolowi nierówny i urządzając ogród, trzeba będzie dobrze się zastanowić, który z nich wybrać. Czym zatem kierować się przy ich wyborze?

Jak dzielimy

Zasadniczo parasole ogrodowe dzielimy na według kilku kryteriów. Po pierwsze – według jego konstrukcji (na wysięgniku i tradycyjne, czyli na stojaku, ścienne oraz tzw. zadaszenia modułowe); każdy z nich ma oczywiście swoje wady i zalety, a wybór zależy od tego, jak i gdzie będziemy go używać. W dalszej kolejności parasole dzielimy pod względem materiału i wielkości czaszy. Wybierając parasol powinniśmy się kierować tym, w ile osób go będziemy używać oraz czy często będziemy go przenosić lub chować. Oczywiście nie należy pominąć też jego wyglądu; ponieważ parasole są jednym z największych mebli znajdujących się na ogrodzie, więc zawsze będą na pierwszym planie i najbardziej widocznym jego elementem – widocznym również zza płotu. Dlatego warto nie przesadzić z jego wielkością, jeśli mamy mały ogród, i rozważnie wybrać kolor czaszy, tak by nie rzucał się w oczy i współgrał z resztą wyposażenia i wyglądem domu.

Na wysięgniku

W parasolach ściennych i na wysięgniku mamy możliwość regulacji ramienia i szybkiego składania go w razie potrzeby. Dużą zaletą tego typu parasoli jest ich duża stabilność – te na wysięgniku są, z racji swej konstrukcji, o wiele bardziej stabilne niż wolnostojące i rzadziej się przewracają, a ścienne – jako że są montowane do ściany – są zupełnie niewrażliwe na wiatr. Są też łatwiejsze w demontażu i przenoszeniu, np. na czas zimowy, ponieważ można je łatwo odczepić od wysięgnika. Zazwyczaj też są wykonywane z mocniejszych i bardziej trwałych materiałów, również ich wygląd jest bardziej nowoczesny – w tym rodzaju parasolów można nawet wybierać między parasolami metalowymi i drewnianymi, bo gdy mamy możliwość łatwego i szybkiego złożenia i schowania go, to łatwiej zadbać o jego drewniane elementy.

Na stojaku

Wybierając parasol stojący należy zwrócić uwagę na jego ciężar lub na to, czy ma u swej podstawy jakieś obciążenie. Taki parasol nie może być zbyt lekki, gdyż przy pierwszym podmuchu wiatru czasza zadziała jak spadochron i parasol w najlepszym razie tylko się przewróci i przemieści, a w najgorszym – połamie. Z tego powodu parasol stojący nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli zamierzamy często go przenosić, bo przy dużym ciężarze będzie to wymagało sporego wysiłku i będzie zwyczajnie niepraktyczne. Jednak parasole tradycyjne mają coś, o co trudno w tych na wysięgniku – mianowicie można regulować ich kąt nachylenia i tym samym jeszcze lepiej osłonić się przed słońcem. W takich parasolach można też łatwiej montować różne dodatki, jak np. oświetlenie (tak jak w parasolach dostępnych w firmie Dominova) lub moskitiery.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ