higienie jamy ustnej

Któż z nas nie chciałby olśniewać innych pięknym, zadbanym uśmiechem? Czyż nie jest miło podczas wizyty kontrolnej u stomatologa usłyszeć jedynie pochwały i zaproszenia na kolejną wizytę… za rok? Żeby osiągnąć taki efekt, należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej. Mycie zębów zwykłą szczoteczką dwa razy dziennie to za mało – w obecnych czasach na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań i gadżetów wspomagających zdrowy uśmiech. Do tych polecanych przez dentystów należą zwłaszcza szczoteczki elektryczne i irygatory do zębów: https://www.zdroweimarkowe.pl/pol_m_Zdrowie_Szczoteczki-i-irygatory-do-zebow-179.html, dzięki którym pielęgnacja zębów i dziąseł stanie się prawdziwą przyjemnością.

Pierwszą czynnością po przebudzeniu powinna być wizyta w łazience i dokładne umycie zębów. Podczas snu nie przełykamy śliny, przez co bakterie mają wspaniałe warunki do rozwoju i namnażania się, a w konsekwencji – do destrukcyjnego działania na zęby i dziąsła. Poranne mycie zębów i języka za pomocą szczoteczki elektrycznej pozwoli na dokładne usunięcie wszystkich drobnoustrojów. Warto wybrać szczoteczkę renomowanej marki, cieszącej się dobrymi opiniami dentystów i użytkowników. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów i modeli – są szczoteczki soniczne, 3D, z różnymi rodzajami główek i rękojeści, a także sprzedawane w zestawach z akcesoriami czy częściami wymiennymi. Szczoteczka elektryczna usuwa płytkę nazębną skuteczniej niż manualna, dbając również o odpowiedni nacisk podczas szczotkowania zębów. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy odsłoniętych szyjkach zębowych. Po dokładnym wyszczotkowaniu zębów wystarczy przepłukać jamę ustną płynem, i można zaczynać dzień.

Zęby warto myć po każdym posiłku w ciągu dnia – jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, warto jest mieć przy sobie gumę do żucia bez cukru. Żucie gumy przez kilka minut wspomaga trawienie przez zwiększoną produkcję śliny, a dodatkowo oczyszcza zęby z resztek pokarmu.

Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak dopiero wieczorem, przed pójściem spać. Poza dokładnym umyciem zębów za pomocą szczoteczki elektrycznej – sięgamy również po irygator. Jest to nowoczesne urządzenie służące do wypłukiwania przestrzeni międzyzębowych za pomocą płynu pod ciśnieniem. Dzięki niemu wszystkie niedostępne dla szczoteczki zakamarki zostaną dokładnie oczyszczone, i nie będą pojawiać się w nich np. zmiany próchnicze. Jest to rozwiązanie dedykowane zwłaszcza dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą stosować nici dentystycznej – np. noszą aparaty ortodontyczne lub mosty, przez co dostęp do wszystkich przestrzeni jest utrudniony. Irygator zastępuje klasyczną nitkę dentystyczną, a strumień wody wprowadzany w zakamarki między zębami za pomocą specjalnej, wygodnej końcówki pozbawia nas problemu z trudnym manewrowaniem nicią przy tylnych zębach. W ofercie sklepów internetowych dostępnych jest wiele rodzajów irygatorów – na szczególną uwagę zasługują szczególnie te z kilkoma personalizowanymi końcówkami, które mogą być używane jednocześnie przez cała rodzinę – co pozwala oszczędzić sporo pieniędzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ