Jeszcze nie tak dawno był sprzedawany za bezcen jako paliwo gorszej jakości, a nawet odrzucany. Dzisiaj ekogroszek należy do bardziej popularnych surowców grzewczych.

A z biegiem czasu zainteresowanie nim systematycznie rośnie. Świadczy o tym chociażby różnorodność pieców, wykorzystywanych do spalania tego materiału. Z ekogroszku korzysta się już w wielu domach. To co kiedyś uznawano za bezwartościowe, dzisiaj stanowi pożądaną normę. Tym bardziej, że ekogroszek uznawany jest za paliwo bezpieczniejsze dla środowiska.

Kluczowe korzyści

Liczba osób zainteresowanych ekogroszkiem rośnie, ponieważ jest to tańszy sposób na ogrzewanie domu. Do tego dochodzą nowoczesne piece, które działają automatycznie. Zadaniem właścicieli jest zakup surowca, usuwanie popiołu i oczywiście ustawienie temperatury. Coraz więcej konsumentów docenia także walor ekologiczny wynikający ze stosowania ekogroszku.

Jak wybrać ekogroszek?

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na specjalistyczne parametry, decydujące o wydajności i ekologiczności konkretnego ekogroszku. Najlepiej korzystać z tego o niskiej zawartości siarki oraz małej ilości popiołu. Większość pieców na ekogroszek działa automatycznie, ale pozostałości po spalaniu i tak trzeba usuwać ręcznie. Dlatego mniej popiołu to mniej pracy przy ogrzewaniu. O jakości materiału informuje jego kaloryczność, zawartość wody i spiekalność. Wielu konsumentów decyduje się na opalanie ekogroszkiem z uwagi na niską cenę tego ostatniego. Niestety skupianie się wyłącznie na oszczędnościach może prowadzić do zakupu gorszej jakości surowca, który nie będzie tak wydajny i przysporzy więcej problemów niż przyniesie korzyści. Do nabycia jest między innymi ekogroszek workowany, praktyczny w transporcie i przechowywaniu.

Czy ekogroszek wyprze tradycyjny węgiel? Popularność tego ostatniego co prawda maleje, ale wciąż jest on najczęściej stosowanym paliwem grzewczym. Być może kiedyś zostanie zastąpiony przez tańsze i przyjaźniejsze środowisku metody ogrzewania. Póki co świadomość ekologiczna Polaków rośnie, a wraz z nią upowszechniają się takie rozwiązania, jak odnawialne źródła energii czy ekogroszek. Z uwagi na dobro środowiska oraz samych ludzi pozostaje mieć nadzieję, że zmiany będą podążały właśnie w tym kierunku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ