Różne rodzaje pokarmu dla rybek.

Wybierając akwarium i decydując się na różne gatunki rybek, często nie zastanawiamy się nad kwestią ich karmienia. Dobieramy je ze względu na piękny wygląd, możliwość trzymania w określonym litrażu, zachowania w grupie oraz łatwość hodowli. Karmienie spada często na plan dalszy. Niesłusznie, ponieważ jest równie ważne jak wszystkie inne parametry środowiskowe, związane z prowadzeniem hodowli.

Gatunek rybki wpływa na sposób życia, a sposób życia na odżywianie

Każdy gatunek jest inny. Nawet jeśli potencjalnie mogą zajmować tę samą przestrzeń i żywić się tym samym rodzajem pożywienia, zawsze możemy zauważyć pewne różnice w codziennych zachowaniach rybek. Niestety, obserwacja i działanie metodą prób i błędów mogą oznaczać, że popełnimy ich dość sporo, a każda pomyłka będzie oznaczała potencjalne pogorszenie stanu naszych małych podopiecznych.

Dlatego już na etapie wybierania konkretnych gatunków warto zaznajomić się z podstawowymi zasadami karmienia. W pierwszej kolejności należy zapamiętać, iż większość rybek jest wszystkożerna, dlatego doskonale potrafi sobie poradzić zarówno podczas przyjmowania pokarmu zwierzęcego, jak i roślinnego. Nie oznacza to jednak, że nie mają swoich preferencji, a spotkamy i takie, które będą chciały spożywać tylko jeden rodzaj pożywienia. I tak na przykład roślinożercy znajdą dla siebie glony czy skubną rośliny, a mięsożercy będą czekać na swoją karmę.

Różnorodność pokarmów dla rybek

Co bardzo ważne, każdy gatunek ma swoje ulubione miejsce. Jedna rybki najchętniej będą przebywać przy dnie, inne pływają w całej toni albo trzymają się powierzchni. Każde z nich wymagają karmienia pokarmem, który będzie do tego dostosowany i nie opadnie zbyt szybko, ani też nie będzie się unosił na powierzchni zbyt długo.

Do wyboru masz zatem pokarm dla rybek o różnej wielkości i ciężarze. Pierwszy, najmniejszy z nich to płatki dla rybek, które są bardzo lekkie i zazwyczaj małe. Idealnie nadają się dla gatunków przebywających przy powierzchni i posiadających małe otwory gębowe. Jednocześnie jest to pokarm bardzo popularny, bo nie zjedzony w górnej strefie, powoli opada na dno i jest tam zjadany przez inne gatunki. Dzięki temu z łatwością można nim nakarmić wszystkie rybki.

Chipsy dla rybek mają charakterystyczny kształt dysku. Opadają nieco szybciej niż płatki, ale wciąż mogą być pożywieniem wielozadaniowym i uniwersalnym, ponieważ większe gatunki zjadają go w całości, a mniejsze po prostu odgryzają.

Rybki żyjące w górnej części zbiornika i posiadające stosunkowo duże rozmiary najlepiej jest z kolei karmić pałeczkami, które stosunkowo długo mogą unosić się na powierzchni.

Dla rybek żyjących przy dnie przewidziano z kolei granulat, który może mieć różne wielkości i właściwości – opada szybciej lub wolniej. Dzięki bardzo gładkiej powierzchni sprawia, że składniki odżywcze nie przedostają się do wody i powoli nasiąka.

Tabletki i wafelki doskonale sprawdzą się dla gatunków bytujących przy dnie. Pierwsze z nich można nawet przykleić do ścianek, co czyni je atrakcyjnymi dla niektórych gatunków. Z kolei wafelki mają taką konsystencję, że dobrze sprawdzają się dla osobników lubiących ścierać pokarm z powierzchni.

Istnieje także pokarm naturalny, żywy lub liofilizowany, który może dobrze sprawdzić się między innymi dla gatunków drapieżnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ