Samodzielna budowa zadaszenia nad wejściem

Projektując wejście do domu, nie można zapomnieć o istotnym elemencie – zadaszeniu. To niepozorne akcesorium wygląda estetycznie, może pełnić funkcję ozdobną, ale przede wszystkim chroni przed deszczem i śniegiem.

Rodzaje materiałów do zbudowania zadaszenia

Najlepszym pomysłem jest umocowanie całej konstrukcji zadaszenia na drewnianych albo metalowych wspornikach. Dzięki temu będzie ona stabilna i solidna. Alternatywą może być mocowanie wykonane z żelbetu. Trzeba wiedzieć, że obudowę dachu można przymocować do ściany bez konieczności rozkuwania cegieł. Najprościej wykonać to przez wywiercenie otworów i umocowanie w nich prętów wraz z betonową płytą. Żeby uniknąć tworzenia się mostka cieplnego, najlepiej jest ją dobrze zaizolować termicznie. Nie trzeba ocieplać dachu, jeśli cała konstrukcja jest niezależna od budynku. Takie wersje zadaszenia stosuje się w domach pasywnych i nowoczesnych budynkach energooszczędnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie przerywa się ciągłości izolacji, co chroni cały dom przed pojawieniem się wilgoci.

Modele płaskie

Najłatwiej zbudować nad wejściem płaskie zadaszenie. Taki model nie ingeruje w dużym stopniu w elewację. Taka konstrukcja zasłania minimalną część ściany i nie wpływa negatywnie na gzyms. Poza tym, dzięki łatwości montażu takiego zadaszenia można je zamontować w wielu miejscach. Najlepiej wygląda dach jednospadowy. Wizualnie płaskie zadaszenia pasują nie tylko do nowoczesnych projektów, ale również bardziej tradycyjnych, domów ze spadzistymi dachami. Jeśli nie chcemy sami konstruować zadaszenia najlepiej kupić gotowy produkt. Najlepiej skorzystać z usług specjalistycznych przedsiębiorstw jak np.: https://www.metal-gum.com/zadaszenia-aluminiowe, które proponują solidne i uniwersalne dachy.

Dach dwuspadowy

Najpopularniejszymi wersjami zadaszenia są te dwuspadowe. Takie modele świetnie wyglądają jako element ściany głównej i oddzielna konstrukcja z gankiem. W przypadku odseparowania dachu należy go wesprzeć na dwóch albo czterech kolumnach i zakończyć trójkątnym szczytem. Taki model zadaszenia świetnie komponuje się z budynkami o spadzistych dachach. Oczywiście, konstrukcja z gankiem powinna być na środku ściany głównej, zaburzona symetria nie wygląda dobrze. Poza tym, błędem jest również montowanie takiego dachu w roku domu. Materiał pokrywający zadaszenie nad wejściem powinien być taki sam jak ten na dachu głównym. Najczęściej wykorzystuje się do tego dachówkę, blachę albo drewno. Bardzo dobrze prezentuje się również konstrukcja pokryta szkłem albo poliwęglanem.

Zbudowanie daszku nad wejściem nie jest skomplikowane, a taki element dodaje uroku i charakteru całemu domowi. Nie dość, że zadaszenia chronią przed zmiennymi warunkami pogodowymi, to jeszcze są niezwykle estetyczne. Konstruując zadaszenie samodzielnie, można je dopasować w każdym calu do naszych preferencji i potrzeb. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele ciekawych i modnych modeli, które również wyglądają doskonale przed wejściem do domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ