mycie kostki brukowej

Z kostką brukową większość z nas spotyka się każdego dnia. Znajduje się ona na chodnikach czy ścieżkach przy ulicy, w parku. Dodatkowo bardzo często stanowi wykończenie domowych podjazdów oraz alejek w ogródkach. Jej popularność wynika z wysokiej trwałości, łatwego układania oraz stosunkowo niskiej ceny. Ma jednak jedną zasadniczą wadę – bardzo szybko się brudzi. Jak skuteczne umyć kostkę brukową?

Mycie kostki brukowej – samodzielnie czy z pomocą firmy?

Mycie kostki brukowej przez osoby niedoświadczone zwiąże się z dużym ryzykiem. Proces z pewnością zajmie dużo czasu, czyszczenie może być wykonane niedokładnie, a nieprawidłowo użyte środki mogą zniszczyć powierzchnię bruku. Dodatkowo pewnego rodzaju trudne zabrudzenia np. z rdzy, cementu czy olejów mogą być niemożliwe do usunięcia powszechnie dostępnymi środkami. Bardzo dokładne, profesjonalne mycie kostki brukowej wykonuje firma yesczysto.pl. W jej ofercie znajdują się nie tylko klasyczne usługi, ale i  hydropiaskowanie, które polega na usuwaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń mieszaniną wody oraz piasku pod ciśnieniem. Warto zaznaczyć, że firmy specjalizujące się w tego typu usługach posiadają sprzęt oraz środki, które pozwalają im na szybkie oraz skuteczne wykonywanie powierzonych działań. W przypadku chęci samodzielnego mycia kostki, warto pamiętać o konieczności zakupu własnych urządzeń, chemii, a także elementów pozwalających na bezpieczną pracę oraz późniejszego ich przechowywania, co w wielu przypadkach generować będzie duże koszty.

Jak myć kostkę brukową krok po kroku?

Czyszczenie bruku powinno być przeprowadzone w kilku etapach. Pierwszym z nich zazwyczaj jest dokładne usunięcie traw oraz chwastów, które rosną w szczelinach pomiędzy poszczególnymi kostkami, wraz z korzeniami. Można użyć do tego specjalistycznych narzędzi (np. chwastownika, szpachelki), środków chemicznych lub własnych dłoni. Następnie konieczne jest usunięcie zabrudzeń powierzchniowych. Kolejnym etapem prac jest chemiczne czyszczenie tzw. lica bruku. W tym celu wykorzystuje się myjkę ciśnieniową oraz odpowiednie, przeznaczone do tego preparaty. Dostępne na rynku urządzania mogą różnić się pomiędzy sobą pojemnością, ciśnieniem czy dodatkowymi dyszami. Ponadto w sklepach i hurtowniach znaleźć można wiele rodzajów preparatów do mycia kostki, dzięki którym możliwe będzie usunięcie z niej: piachu, zacieków, błota czy osadów. Trudniej dostępne są te przeznaczone do trudniejszych plam i zanieczyszczeń – cementu, betonu, farby, oleju, porostów. Wiele osób decyduje się po wyschnięciu kostek na uzupełnienie fug pomiędzy nimi piaskiem, ponieważ został wypłukany w czasie mycia. Warto jednak podkreślić, że nie jest to rekomendowane przez specjalistów. Brak kilku milimetrów wypełnienia nie wpływa na stabilność podłoża, wygląda bardzo ciekawie, a do tego zmniejsza się prawdopodobieństwo wzrostu traw i chwastów w szczelinach.

Na czym polega impregnacja kostki brukowej? Co daje?

Impregnacja kostki brukowej to krok, który bardzo często jest pomijany podczas jej czyszczenia. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj jest fabrycznie zabezpieczana przed nadmierną nasiąkliwością i zabrudzeniem, a w czasie mycia jej silnymi detergentami warstwa ta jest zmywana, przez co konieczne jest położenie nowego impregnatu. Dzięki niemu podłoże staje się bardziej odporne na działanie wody oraz soli, która posypywane są chodniki zimą, a zabrudzenia osadzają się na nim w mniejszym stopniu. Dodatkowo impregnacja może wzmocnić lub zmienić kolor kostki, dać efekt mokrego betonu lub zwiększyć jej antypoślizgowość. Proces jest bardzo prosty do przeprowadzenia. Do nałożenia odpowiedniego środka wykorzystuje się wałek lub pędzel, a w przypadku dużych powierzchni natrysk. Prace najlepiej wykonać w ciepły (20°C – 23°C), słoneczny dzień. Zazwyczaj jedna warstwa impregnatu pozwala na pełne zabezpieczenie kostek.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ