Sofa

Planujesz kupno kanapy, ale mnogość dostępnych modeli przyprawia Cię o zawrót głowy? Spieszymy z pomocą! Dzięki naszemu przewodnikowi szybko zapoznasz się z najpopularniejszymi rodzajami sof. Dowiesz się także, z jakimi aranżacjami komponują się najlepiej.

Sofa typu uszak

To piękny mebel o zwartej bryle i eleganckich liniach. Charakteryzuje się wysokim oparciem i podłokietnikami. Prezentuje się niezwykle majestatycznie – niczym siedzisko władcy. Do tego jest bardzo komfortowy. I nie ma się czemu dziwić! W końcu kanapa tego rodzaju najprawdopodobniej została stworzona dla samego Ludwika XIV, zwanego też Królem Słońce. Biorąc pod uwagę jej rodowód, sofa uszak najlepiej sprawdzi się w klasycznie urządzonym wnętrzu oraz pomieszczeniach utrzymanych w stylu glamour.

Sofa robert

Jej nietypowy design ma na świecie wielu miłośników. Wyróżnia się ogromnymi poduszkami, które utrzymują się nisko nad ziemią za sprawą niewielkich, lecz bardzo stabilnych nóżek. Zwarta i masywna konstrukcja sprawia, że kanapa tego typu kojarzy się z komfortem. Zwykle posiada jasne obicie w neutralnym odcieniu (np. białe, szare, kremowe), dlatego dobrze pasuje do stylu skandynawskiego.

Sofa chesterfield

Niektóre meble tapicerowane mają długą i ciekawą historię. Pierwsza sofa w stylu chesterfield powstała w drugiej połowie XVIII w. Zaprojektowano ją w taki sposób, aby umożliwić siadanie bez gniecenia ubrań. Ze względu na masywny, ale elegancki kształt często gościła w salonach arystokracji i bogatego mieszczaństwa. Dziś ten model kanapy wciąż kojarzy się z luksusem. Najlepsze wrażenie robi postawiony w pomieszczeniach urządzonych w stylu angielskim lub kolonialnym.

Sofa davenport

Kanapa tego rodzaju powstała na przełomie XIX i XX w. w USA. Jej nazwa pochodzi od firmy produkującej wyposażenie wnętrz. Sofa w stylu davenport najczęściej posiada aż trzy siedziska, co czyni z niej mebel o imponujących rozmiarach. Cechują ją miękkie linie i prosty kształt. Mimo stosunkowo krótkich podłokietników, jest bardzo wygodna. Świetnie prezentuje się w klasycznie zaaranżowanych salonach.

Sofa typu camelback

Jej nazwa nawiązuje do garbu wielbłąda (w j. angielskim „camelback”) i skojarzenie to doskonale odpowiada wyglądowi. Kanapa tego typu posiada charakterystyczne, łukowate oparcie. Poza tym cechuje się także wyprofilowanym siedziskiem oraz wysokimi podłokietnikami. Obecnie można ją zakupić w wielu różnych kolorach, szczególnie dobrze prezentuje się jednak w połączeniu z czerwoną, białą lub kremową tapicerką. Ze względu na klasyczne piękno świetnie pasuje do wnętrz w stylu vintage.

Sofa lawson

Lubisz przytulne pomieszczenia? Postaw na sofę lawson. Nieco przysadzista, zwarta i prosta sylwetka czyni z niej idealny wybór do wnętrz w stylu skandynawskim lub shabby chic. Na tle innych modeli kanap wyróżnia się kątem nachylenia oparcia, który zapewnia wyjątkowo komfortowy siad. Wiele osób ceni ją także jako najlepsze miejsce do ucięcia sobie popołudniowej drzemki.

Sofa tuxedo

Pochodzące z j. angielskiego słowo „tuxedo” oznacza smoking. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ sofa tego typu pełniła podobną funkcję jak chesterfield, co oznacza, że w XIX w. siadali na niej głównie dżentelmeni. Mimo podobnie imponującego wyglądu, kanapa w stylu tuxedo posiada jednak wyższe i węższe oparcie, które wysmukla jej sylwetkę. W połączeniu z welurowym obiciem w kolorze głębokiego błękitu, czerwieni lub zieleni stanie się wspaniałą ozdobą wnętrza w stylu vintage.

Sofa cabriole

Choć dziś słowo „kabriolet” przywodzi na myśl przede wszystkim samochody, początkowo takim mianem określano lekkie pojazdy konne. Powozy tego typu były wyposażone w charakterystyczne zaokrąglone siedziska i to właśnie z nimi kojarzyła się powstała w XVIII w. sofa typu carbiole. Tym, co najbardziej ją wyróżnia, bez wątpienia jest oparcie, które tworzy jedną linię z podłokietnikami. Dzięki temu kanapa wydaje się bardzo lekka i pełna wdzięku. Świetnie wygląda w jasnych pomieszczeniach, najlepiej utrzymanych w stylu glamour lub vintage. 

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ