Stojaki rowerowe - na co warto zwrócić uwagę?

Każda osoba, która złapała bakcyla rowerowego, prędzej czy później pomyśli o zakupie stojaka. Takie akcesorium to niezbędny element wyposażenia mieszkania każdego rowerzysty i nie mamy tu na myśli tylko wygody przechowywania jednośladu. Stojak rowerowy to także praktyczne narzędzie, które doceni każdy, kto samodzielnie serwisuje swój sprzęt.

Rower kontra ograniczona przestrzeń

Mieszkania w blokach zwykle nie stanowią zbyt przyjaznej przestrzeni dla rowerów. Wąski przedpokój, małe pokoje – przechowywanie jednośladu to prawdziwe wyzwanie, a jeżeli będziemy musieli wykonać choćby kilka podstawowych czynności serwisowych, zaczną się prawdziwe schody.

Już tak prosta czynność, jak regulacja napędu, na ograniczonej przestrzeni urasta do rangi „misji niemożliwej”. Ściana, jako podparcie dla roweru, z całą pewnością nie gwarantuje dobrej stabilności. W rezultacie zwykle kończy się to obiciami i zabrudzeniami. Aby tego uniknąć, wystarczy zadbać o odpowiedni sprzęt do przechowywania roweru.

Stojak rowerowy to rozwiązanie wszystkich problemów

Stojaki rowerowe bardzo często pełnią też funkcję stojaków serwisowych. Mówimy tu zatem o praktycznym narzędziu, które sprawdzi się w wielu sytuacjach – na co dzień, kiedy chcemy po prostu bezpiecznie i wygodnie przechowywać rower, oraz w sytuacjach, gdy musimy wykonać kilka drobnych napraw.

Rynek akcesoriów rowerowych odpowiada na nasze potrzeby niezwykle szerokim asortymentem, co jest niezwykle korzystną sytuacją, ale w pewnym sensie, utrudnia też dokonanie właściwego wyboru. Stojak stojakowi nierówny, co zatem należy wziąć pod uwagę, zanim złożymy zamówienie?

Stojaki rowerowe powinny być nie tylko solidne, ale i praktyczne

Przede wszystkim, należy rozróżniać sprzęt dedykowany do użytku profesjonalnego (np. w serwisach), od stojaków przeznaczonych typowo do zastosowania domowego. Kupowanie najdroższego wariantu po prostu mija się z celem. Nie znaczy to, że powinniśmy skupiać się wyłącznie na najtańszych opcjach. Pamiętaj, poza wygodą przechowywania jednośladu, stojak rowerowy powinien zapewnić też bezpieczeństwo przy wszelkich pracach serwisowych.

Przede wszystkim warto brać pod uwagę modele składane, które w razie potrzeby mogą być schowane w szafie lub pod łóżkiem. Kolejna rzecz to podstawa – waga rowerów nierzadko przekracza 20 kg, element ten powinien być zatem solidny i wytrzymały, podobnie jak samo mocowanie – im mniej plastikowych elementów (które z czasem z całą pewnością zużyją się), tym lepiej. Warto też brać pod uwagę wyłącznie te stojaki, które zapewniają możliwość regulacji wysokości – takie rozwiązanie doceni każdy.

Artykuł powstał dzięki pomocy Calus-P

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ