Styl skandynawski wśród mebli i aranżacji – co w nim tak fascynuje?

Do sukcesu i ogromnej popularności stylu skandynawskiego, znanego w swojej pewnej odmianie jako industrialny, nikogo przekonywać nie trzeba. Króluje on w sklepach meblarskich, magazynach branżowych i popularnych czasopismach dot. aranżacji wnętrz, a nawet w domach. Największa meblarska sieciówka Europy celuje właśnie w styl skandynawski (a i ze Skandynawii się wywodzi). Aranżacje tego typu święcą swoje triumfy nieprzerwanie od wielu lat.

Hit meblarstwa – dlaczego?

Tak ostatnio modny styl skandynawski, to coś więcej, niż wyłącznie sposób, w jaki aranżujemy swoje otoczenie. To również więcej niż styl w projektowaniu mebli i nurt estetyczny. To zarazem (a może przede wszystkim) pewien styl myślenia, który przebojem podbił serca Polaków (i nie tylko). Styl industrialny nieprzypadkowo stał się tak popularny w polskich wnętrzach. Jest odejściem od siermiężnej tradycji meblościanek, czymś zupełnie innym od designu stylizowanego na saloniki arystokracji z monstrualnymi stołami i tyleż bogato zdobionymi, ileż kiczowatymi, ciężkimi krzesłami. Jest nowoczesny, ale w strawnym, lekkim sosie. Pozbawiony większej kontrowersji, nieszczególnie przesadzony, zjednał sobie Polaków pragnących lekkości i prostoty w meblarstwie. Poza tym pozwala na szybkie i małym kosztem przearanżowanie wnętrza – proste stoliki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, metal czy też z jednobarwnych, stonowanych plastików, łatwo dopasować do zupełnie różnych pomysłów na stylizację. Ta ogromna możliwość częstych zmian w wystroju to wielka zaleta mebli skandynawskich. One po prostu mogą pasować wszędzie: stać się motywem przewodnim aranżacji lub też zostać użyte jako przełamanie konwencji obowiązującej np. w eleganckich pomieszczeniach, w miejscach umeblowanych ciężkimi, dużymi meblami, które w nadmiarze przytłaczają pomieszczenie.

  

Design minimalistyczny z meblami industrialnymi w roli głównej

Meble tego typu często wykorzystywane są w aranżacjach utrzymanych w stylu „less is more”. Minimalizm jest nieodmiennie niezwykle modny i popularny. Głównie dlatego, że we wnętrzu urządzanym w takim stylu można się wyciszyć i oderwać od codzienności. Pomieszczenia minimalistyczne, wyposażone w meble charakteryzujące się prostotą, oszczędnością i skromnością, są doskonałym remedium na zmęczenie codzienną gonitwą, przesytem wydarzeń, nadmiarem obowiązków, dźwięków i kolorów. Utrzymane w zaledwie kilku barwach, a najczęściej w czerni, bieli, szarości i tym podobnych, stonowane i subtelne, wnętrze minimalistyczne projektowane jest celowo w sposób bezosobowy i pozbawiony rysu charakterystycznego mieszkańca lub autora (projektanta, artysty).

 

Minimalizm w urządzaniu wnętrz

Minimalizm jako nurt w sztuce powstawał w opozycji do ekspresjonizmu abstrakcyjnego i ta opozycja widoczna jest nawet dziś, kiedy to styl minimalistyczny wyszedł z galerii sztuki i na dobre zagościł „pod strzechą”. W wersji stosowanej obecnie w najpopularniejszym nurcie designu nie jest już tak kategoryczny, jakim był w muzeum sztuki. Mieszkania i domy utrzymane w tym stylu nie są monochromatyczne, a projektanci pozwalają sobie na dodatki żywych kolorów, ciepłe lub neonowe barwy i odejścia od sztywnego, nieco zimnego kanonu, w którym zwykły człowiek może poczuć się wyobcowany.

 

Meble skandynawskie

Meble skandynawskie mogą nadać wnętrzu niezwykły sznyt – z ich pomocą pomieszczenia będą minimalistyczne i sprzyjające wyciszeniu albo też niezwykle szykowne i eleganckie. Odpowiednio operując dodatkami, barwami i materiałami da się użyć ich w aranżacjach, w których dominuje sielski, domowy styl i ciepłe barwy. Ogromne pole do wykorzystania i plastyczność jest główną zaletą tego typu umeblowania – jego prostota, koncentracja na wartościach użytkowych, a zarazem geometryczna estetyka pozwala wpasować je w najróżniejsze wizje stylistyczne i aranżacje – http://takemehome.pl/. Są interesujące, modne i coraz chętniej wykorzystywane przez zwykłych ludzi w ich domach, fascynują bezpretensjonalnością. Z ich wykorzystaniem łatwo jest samodzielnie zaprojektować atrakcyjne wnętrze, a kiedy się nieco znudzi – zamienić je w coś nowego, innego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ