Stylowe i oszczędne oświetlenie kuchni

Kuchnia to według powszechnych stwierdzeń – serce domu. To w niej przebywamy podczas przygotowywania posiłków, to miejsce ich spożywania z rodziną czy znajomymi. Kuchnia to również często miejsce, w którym rozmawiamy czy przyjmujemy gości. By zapewnić optymalny komfort w kuchni, warto zadbać przede wszystkim o jej właściwe oświetlenie. Jakie lampy wybrać, aby kuchnia była jak najbardziej komfortowa? Podpowiadamy.

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Planowanie oświetlenia warto rozpocząć od określenia funkcjonalności, czyli ustalenia do jakich celów są nam potrzebne lampy. Bardzo wiele zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Inaczej bowiem powinno się oświetlić dużą otwartą kuchnię, a inaczej tą małą, która służyć ma jedynie do gotowania. Wszystko zależy więc od tego, jakie mamy oczekiwania i potrzeby.

Według ogólnie przyjętych zasad, oświetlenie w kuchni powinno być złożone z co najmniej kilku źródeł światła, które będą pełnić funkcję oświetlenia głównego.

Rolę oświetlenia głównego pełnią zazwyczaj lampy sufitowe, które dostarczają odpowiednią ilość światła. Tego rodzaju oświetlenie będzie idealne, aby bezpiecznie się przemieszczać lub wykonywać proste czynności, które nie wymagają zbyt dużej precyzji.

Oprócz głównego oświetlenia w kuchni warto zamontować również oświetlenie poboczne. W kuchni dodatkowego oświetlenia wymagają zazwyczaj wyspy kuchenne i blaty robocze. To tam wykonujemy wiele precyzyjnych czynności, dlatego tak ważne jest ich właściwe oświetlenie. W tych miejscach warto postawić na halogeny lub lampy wiszące. Czasami warto także wprowadzić kilka oczek wpustowych, które pozwolą na dodatkowe doświetlenie zacienionych miejsc.

Pozostaje również kwestia dekoracji. Tego typu oświetlenie bywa wykorzystywane także w kuchniach, które łączą w sobie przestrzeń rekreacyjną z użytkową i roboczą. W tak skonstruowanym wnętrzu stłumione, delikatne światło pomaga budować przyjemny nastrój, a także podkreślać detale dekoracyjne i architektoniczne, które wówczas wyglądają najlepiej, uwidaczniając się na pierwszym planie.

Oświetlenie kuchenne powinno być nie tylko atrakcyjne wizualnie i funkcjonalne. Istotną jego kwestia jest również oszczędność. Podczas wybierania oświetlenia do kuchni, warto więc zainwestować w produkty, które umożliwiają korzystanie z technologii LED. Tego typu żarówki pobierają stosunkowo mało mocy, co przekłada się na obniżenie domowych rachunków i oszczędność.

Ważną kwestią jest również dekoracyjność. Oświetlenie może być nie tylko funkcjonalne, ale jeśli zadbamy o wybór oryginalnej lampy – może również pełnić funkcję dekoracyjną. W salonie połączonym z kuchnią świetnie sprawdzi się lampka nocna z kryształkami, a w kuchni – lampy wpuszczane w sufit.

Oświetlenie w kuchni jest bardzo istotne, pozwala doświetlić zacienione miejsca i poprawić funkcjonalność całego pomieszczenia. Postaw na lampy, które są uniwersalne i sprawdzą się we wnętrzach różnego typu. Pamiętaj jednak o tym, aby lampy do kuchni były odporne na wilgoć, ponieważ w tym pomieszczeniu mamy z nią często do czynienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ