Szambo betonowe a jego rozmiar – kiedy wybrać szambo o niedużej objętości

0
831

Wybór zbiornika na szambo powinien być przemyślany. Najczęściej, jego budowę uwzględnia się na etapie wykonywania planów zagospodarowania danej działki. Szamba betonowe są wybierane wtedy, gdy nie ma szans na podłączenie się do kanalizacji miejskiej. Poniżej podpowiemy jak wybrać szambo krok po kroku oraz jak trafić z jego rozmiarem, jeśli potrzebuje szamba niedużej objętości.

Szambo betonowe a przygotowanie wykopu. Kilka porad odnośnie lokalizacji szamba

Szambo powinno być „wmontowane” w ziemię w odpowiednim miejscu i na odpowiedniej głębokości. Prawo budowlane nakazuje, by szambo znajdowało się w odległości przynajmniej pięciu metrów od domu, w którym mieszkamy. Również odległość od granicy działki jest ustalona – i nie powinna wynosić mniej niż dwa metry.

Szambo wprowadza się do przygotowanego wykopu. Nie należy wykonywać go zbyt wcześnie – najlepiej zrobić to dopiero w dniu dostarczenia zbiornika. Dlaczego? Powody są oczywiste. Wykop na szambo wykonany dzień lub dwa wcześniej mógłby ulec deformacji – na skutek opadów deszczu, oddziaływania wód gruntowych lub po prostu osuwania się krawędzi. W zasadzie – optymalnym wyborem jest wykonanie wykopu zaledwie godzinę przed dostarczeniem szamba.

Przygotowany wykop powinien być nieco większy niż zbiornik, który w nim osadzimy. Warto dołożyć dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów z każdej strony, by mieć wystarczająco miejsca na wprowadzenie warstwy izolującej od wilgoci. Dno przygotowanego wykopu powinno być równe oraz odpowiednio wypoziomowane.

Planując wykonanie wykopu warto także uwzględnić dojazd samochodów asenizacyjnych, które będą regularnie przyjeżdżać by opróżnić zbiornik z zalegających wewnątrz nieczystości. Dlatego warto wybrać przednią stronę działki, i wykonać wykop w miejscu, do którego dojazd będzie łatwy i wygodny.

Pojemność szamba a zapotrzebowanie mieszkańców – porady w wyborze rozmiaru zbiornika

Wybór zbiornika na szambo należy zacząć od jego rozmiaru. Jak go obliczyć? Najczęściej stosuje się dość prosty wzór, oparty na założeniu, że jedna osoba zużywa dziennie oko 150 litrów. W przypadku rodziny 3-osobowej, będzie to 450 litrów dziennie, czyli – ok. 7,5 m3 w ciągu dwóch tygodni. To właśnie w okresie co 2 tygodnie powinniśmy opróżniać zbiornik.

Warto podkreślić, że rozmiar zbiornika powinien być większy niż nasze przewidywane potrzeby. W przypadku rodzin trzyosobowych, polecamy szamba betonowe 8m3, które powinny w zupełności wystarczyć dla ich potrzeb.

Szambo betonowe – kiedy i dlaczego?

Szambo betonowe to jeden z najchętniej wybieranych typów szamba. Są solidne, masywne, ciężkie, a dzięki temu – stabilne. Po osadzeniu w gruncie są w znacznym stopniu nienaruszalne i niewrażliwe na działanie wód gruntowych i napór mas gleby. Nawet, gdy zbiornik jest pusty, jest on całkowicie bezpieczny i stabilny.

Szamba betonowa są ponadto żywotne – mogą być użytkowane przez wiele lat, bez konieczności wymiany ich pokrywy lub renowacji. W wielu przypadkach, nad szambem betonowym stawia się nieduże zabudowania – na przykład garaż lub parking.

Ostatnią zaletą, której znaczenie warto podkreślić, jest niska cena szamba betonowego. Wraz z jego transportem oraz zamontowaniem – całość opłat może zamknąć się w kwocie ok. 5 tysięcy zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ