Szklane dekoracje – zrób to sam!

0
1073

Szklane dekoracje to bardzo efektowny sposób na przystrojenie wnętrz – pokoju, sypialni, tarasu czy też wnętrza lokalu gastronomicznego. Przezroczysta, szlachetna tafla daje ogrom możliwości, a w celu wykonania zdobień wykorzystywane są zarówno specjalne wazony, jak i naczynia użytkowane na co dzień. Oto trzy interesujące propozycje, które można wykonać samodzielnie.

Świeczniki

Za świecznik może posłużyć niemal każde naczynie wykonane ze szkła. Można w tym celu zakupić okrągłą wazę, kwadratowy wazonik, wiszącą kulę z otworem z boku lub specjalną tubę. Można też sięgnąć po przedmioty posiadane w domu i zrobić oryginalną szklaną dekorację w zaawansowanej wersji DIY. Nadadzą się do tego kieliszki do wina, fantazyjne miseczki, a nawet zwykłe słoiki. Wielu producentów przetworów i innych przysmaków wykorzystuje słoiki, które prezentują się bardziej designersko niż klasyczne. Warto poddać taki wyrób recyklingowi i zastosować jako świecznik. W celu ozdobienia naczynia od wewnątrz można sięgnąć po piasek, kamyki, ziarna kawy, suszone kwiaty, muszelki oraz wszystko to, co podpowiada wyobraźnia. Można też udekorować go z zewnątrz, np. malując lub obklejając.

Wazony inaczej

Każdy przyzwyczaił się do tego, że wazon kryje w sobie wyłącznie część kwiatów, czyli łodygi. Czemu by jednak nie zrobić tego inaczej? Szklane dekoracje w formie podłużnej tuby mogą prezentować kwiat w całej jego okazałości – dzięki temu, że szkło jest bezbarwne i przezroczyste. Wystarczy nalać wody jedynie na dnie takiego naczynia, a następnie umieścić bukiet z kilku tulipanów lub róż, pozostawiając na zewnątrz jedynie kilka czubków kwiatów. Aby taki wazon wyglądał jeszcze piękniej, warto na dnie ułożyć kamienie lub inne drobiazgi.

Las w słoiku

Lasy w słoiku to szklane dekoracje przywołujące magię prawdziwej natury. Pasują do wielu wnętrz, a zachwycają przede wszystkim te osoby, które mieszkają w mieście i są stęsknione za zielenią. Każda przestrzeń staje się bardziej przytulna i przyjazna, gdy w domu są żywe rośliny. Minilas to kompozycja z różnych gatunków – z pokrywką lub bez. Niektóre z takich szklanych dekoracji nie wymagają nawet podlewania, ponieważ wytwarzają mikroklimat, który doskonale radzi sobie ram. W celu stworzenia lasu w słoiku warto zaopatrzyć się w duże naczynie szklane (słój lub butlę), ziemię o kwaśnym odczynie, żwirek drenażowy oraz sadzonki małych roślin. Przyda się także mech, kawałki kory lub szyszka. Samowystarczalny ekosystem to piękna ozdoba, której rozwój można obserwować przez cały rok, z dużym zainteresowaniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ