Dlaczego warto zaopatrzyć się w szlifierkę mimośrodową?
Szlifierka mimośrodowa jest prostym narzędziem, które ma szerokie zastosowanie i ułatwia pracę przy różnych domowych projektach. Jak nazwa wskazuje, zasadniczym zadaniem szlifierki jest usuwanie pokrycia powierzchni, które chcemy poddać obróbce. Można usunąć lakier lub farbę z mebli, które planujemy odnowić, podłóg, ale także bez dużego nakładu pracy usuniemy warstwy farby ze ścian przed malowaniem lub tapetowaniem. Szlifierką mimośrodową bez problemu wygładzimy powierzchnie, by nadać im przyjemną w dotyku gładkość. Szlifierka mimośrodowa sprawdzi się przy zgrubnym, jak i precyzyjnym szlifowaniu i nie tylko powierzchni płaskich, ale także zakrzywionych, dlatego są narzędziem o dużym wachlarzu możliwości. Ten rodzaj szlifierek nadaje się do powierzchni drewnianych, tych z tworzyw sztucznych jak i do polerowania metalu.
Parametry – na co koniecznie zwrócić uwagę
Jeśli przymierzamy się do zakupu szlifierki mimośrodowej, dobrze znać jej podstawową budowę i parametry, które w zależności od producenta i ceny będą się różnić. Nieco droższe ale i pewniejsze mogą się okazać szlifierki festool, ale nie jest to oczywiście regułą.Kluczowe znaczenie dla funkcjonalności szlifierki ma liczba oscylacji. Oscylacje to ilość wychyleń, które tarcza wykonuje w ciągu minuty. Od prędkości obrotów zależy dokładność szlifowania, dlatego te o najniższym progu (4000) nie będą dobrym wyborem, jeśli zależy nam na uzyskaniu gładkich i estetycznych powierzchni.Niebagatelne znaczenie ma także średnica tarczy. Większa tarcza obejmuje większą powierzchnię, dlatego szlifowanie staje się po prostu szybsze. Zakres tarcz waha się od 150 do 250 mm.Ostatnią wartością, która będzie mieć wpływ na jakość pracy ze szlifierką mimośrodową jest podawana w milimetrach wielkość wychylenia tarczy w stosunku do własnej osi, czyli tzw. mimośrodowość. Standard to 5 mm,a im wyższa wartość, tym, oczywiście większa precyzja szlifowania.
Dodatkowe funkcje i możliwości
Niektóre droższe modele szlifierek posiadają funkcję „hamulca automatycznego”, który zapewni bezpieczeństwo przy obróbce. Po odsunięciu tarczy od szlifowanego materiału, urządzenie automatycznie zwalnia do poziomu obrotów, które nie stanowią zagrożenia przy kontakcie ze skórą.
Przy wyborze szlifierki warto zwrócić uwagę na system odsysania pyłu. Jeśli działa on sprawnie, pył nie osiada i obkleja papieru ściernego, dzięki czemu rzadziej będziemy musieli wymieniać krążki.Oprócz standardowych krążków z papierem ściernym, można zamontować także gumowe tarcze szlifierskie czy futerka polerskie. W niektórych modelach istnieje również opcja wybrania prędkości obrotów.