glazura

Przy urządzaniu od nowa łazienki, tam samo z reszta jak w przypadku jej generalnego remontu, warto poświęcić chwilę i zastanowić się, czym chcesz wypełnić ściany i posadzkę tego pomieszczenia? Tapetą, farbą, a może glazurą?

Ściany i posadzka łazienki – tapeta, farba czy glazura?

Zależnie od tego, w jakim stylu chcesz urządzić swoją łazienkę, warto jest dobrać odpowiedni rodzaj pokrycia ścian. Nie zawsze jednak to, co doskonale sprawdzi się w pokoju gościnnym czy sypialni będzie dobrym pomysłem w łazience. To pomieszczenie charakteryzuje się bowiem specjalnym klimatem, a poprzez codzienne używanie wody, powietrze w łazience jest dość wilgotne. Z tego względu, tapeta umieszczona w łazience może nie być najlepszym pomysłem, gdyż szybko może zwilgotnieć i stać się nieużyteczna. Natomiast farba to dobre rozwiązanie, jednak przed wyborem rodzaju należy zwrócić uwagę na jej właściwości. Wilgoć w przypadku farby niskiej jakości często sprawia, że odchodzić może ona od ścian. Jakby na to nie patrzeć, najbardziej funkcjonalnym wypełnieniem łazienki jest glazura.

Co to jest glazura?

O glazurze można by pisać wiele. Popularna jest w toaletach czy na basenach, ale również w innych pomieszczeniach – glazura nie tylko w łazience to tematyka bloga glazurnik-katowice.pl.

Słowem „glazura” określa się przede wszystkim powłokę ze szkliwa, którą pokryte są różne przedmioty, w szczególności wyroby ceramiczne. Glazura to jednak także płytki ceramiczne, które mają na sobie warstwę ze szkła, co sprawia, że wizualnie wyglądają niezwykle atrakcyjnie, ponadto powłoka ta ma zadanie zabezpieczające i chroniące m. in przed wnikaniem wody.

W ceramice powłoka ze szkliwa sprawia, że wyroby na przykład z gliny są bardziej trwałe, a ich kolor jest pogłębiony. W przypadku płytek, efekt jest podobny, glazura w łazience ma jednak również inne dodatkowe zalety.

Zalety glazury w łazience

Glazura to kafelki ceramiczne, które poprzez swoją warstwę ze szkliwa są odporne na nasiąknięcie oraz wszystkie inne uszkodzenia, mogące powstać na skutek styku z wodą. Jednocześnie ich gładka powierzchnia sprawia, że są one łatwe do czyszczenia.

Glazura w przypadku elementów ceramicznych pozwala na bezinwazyjny styk (na przykład glinianych naczyń) z wodą. Pokrycie glazurą takich wyrobów jest więc absolutną koniecznością.

Pomimo iż glazura skutecznie chroni powierzchnię kafelek przed wodą, sam materiał jest dość kruchy i może łatwo pęknąć, nie powinno się więc stosować glazury jako wypełnienia podłogi. Płytki pokryte glazurą najlepsze zastosowanie będą miały na ścianach, gdzie możliwość uszkodzeń mechanicznych jest mniejsza.

Oprócz swojej warstwy ochronnej, glazura ma dodatkowo nieocenioną funkcję dekoracyjną. Dobrze wykonana glazura w łazience pokreśli i pogłębi kolor kafelka, a także doda mu blasku. Glazura może być nałożona w różny sposób i mieć niezliczone kolory, co dodatkowo potęguje efekt estetyczny. Glazurowane kafelki to również dobry sposób na optyczne powiększenie małej bądź wąskiej łazienki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ