Tapety do salonu

Aranżując wnętrze salonu, obok doboru stylowych mebli i dodatków do nich, istotne jest także podjęcie decyzji odnośnie tego, jak będą wyglądały ściany. Chodzi tutaj nie tylko o kolor, ale i to, co zostanie na nich położone – farba czy tapeta. Warto zastanowić się nad tym, co będzie lepszym wyborem w aranżacji salonu.

Co położyć na ścianę w salonie?

Dekoracja ścian zarówno w salonie, jak i w każdym innym pomieszczeniu w domu czy mieszkaniu jest wbrew pozorom bardzo ważnym przedsięwzięciem. Ich kolor, wzór, a także faktura jest istotnym dopełnieniem aranżacji. Dzięki temu, wnętrze salonu nabiera konkretnego charakteru, a wraz z wystrojem, czyli meblami i dodatkami, tworzy spójną, stylową całość. Do tematu można podejść na kilka różnych sposobów. Jak udekorować ścianę w salonie inspiruje wnetrzeistyl.pl i najczęściej wymienia się tutaj właśnie wykorzystanie farby lub tapety, choć nie jest to jedyna możliwość. Dużą popularnością cieszą się też fototapety, a także drewno oraz kamień i beton, choć ich temat nie zostanie poruszony.

Co wybrać na ścianę w salonie – farbę czy tapetę?

Wybór nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać i decyzję tę powinno się podjąć, biorąc pod uwagę kilka istotnych kwestii. Oprócz naszego gustu i upodobań ważny jest także stan techniczny ścian. Farba nie jest w stanie zakryć wszystkich niedoskonałości, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wieloma nierównościami i pęknięciami. Z kolei w przypadku tapet wiele będzie zależało też od ich rodzaju, a konkretnie materiału, z którego są wykonana oraz ich jakości.

Zalety i wady farby na ścianach

Farba to materiał, który ostatnimi laty stał się bardzo popularny, zaczynając spychać w niebyt tapetę. Jak zostało już jednak nadmienione wyżej, jej wykorzystanie, bądź nie, będzie zależne od stanu ściany. Jeżeli jest nierówna i popękana, położenie farby nie pomoże, a da raczej karykaturalny efekt. W takich przypadkach może być konieczne całkowicie odrestaurowanie ściany i położenie gładzi, co wiąże się też z większymi kosztami. Jeżeli problemów nie ma – ściana jest równa i gładka, malowanie staje się samą przyjemnością i jest stosunkowo tanie.

Co z trwałością farby na ścianie? To już będzie zależało od jej rodzaju, a najlepiej sprawdzają się tutaj wysokiej jakości farby lateksowe. W innych przypadkach niestety będzie trzeba się liczyć z szybkim zabrudzeniem, którego się nie usunie.

Zalety i wady tapet do salonu

Jeszcze kilkanaście lat temu tapety w mieszkaniach były pewnym standardem, choć dużym minusem był fakt, iż ich wybór był słaby, do tego były kiepskiej jakości. Stąd też rosnąca popularność farb, które uznane były za lepszy i bardziej stylowy wybór. Tapety praktycznie odeszły do lamusa i nie były kojarzone zbyt dobrze, ale do czasu. Obecnie szeroki asortyment tapet na rynku sprawia, że można nimi naprawdę bardzo elegancko ozdobić wnętrze, także salonu. Materiały, z których są wykonywane, także się zmieniły, a dobrej jakości tapeta fizelinowa lub winylowa to inwestycja na lata. Są odporne na zabrudzenia i łatwo się je czyści.

Minusy tapet? Tu także istotna będzie ich jakość. Wysokiej klasy tapety nie należą do tanich, a na rynku wciąż dostępne są tradycyjne i kiepskie produkty papierowe. Nie zaleca się ich stosowania, ponieważ mogą się odklejać i odbarwiać, jak również widać na nich wszystkie uszkodzenia i łatwo się drą. Mimo wszystko wybierając dobrej jakości tapetę, jak choćby winylową lub z fizeliny, będzie ona nam służyć długo i co więcej, sprawdzi się lepiej niż farba.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ