Choć na nowo powstających polskich tarasach coraz częściej spotkać można deski z egzotycznych gatunków drewna, to wciąż jednak większą popularnością cieszą się bardziej tradycyjne odmiany, jakimi są chociażby świerk albo modrzew. W dużej mierze decyduje o tym przystępna cena, ale też niczego sobie jakość, którą można za tę cenę nabyć. Co jeszcze warto wiedzieć o tradycyjnych gatunkach drewna do budowy tarasów?
Świerk
Drewno świerkowe jest stosunkowo miękkie, co z jednej strony wpływa nieco negatywnie na jego trwałość, ale z drugiej istotnie ułatwia obróbkę, a to z kolei potrafi dodatkowo obniżyć koszt całej inwestycji. Niższa niż w przypadku choćby modrzewia odporność na uszkodzenia mechaniczne rekompensowana jest dużą zawartością żywic, które w naturalny sposób chronią drewno przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.
Deski świerkowe trzeba jednak koniecznie zaimpregnować przeciw grzybom i pleśniom, a następnie zaolejować. Jasne, lekko żółtawe drewno świetnie wygląda zarówno pokryte olejem bezbarwnym, jak i lazurami zawierającymi pigmenty. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że świerk łatwo jest też wybarwić na praktycznie dowolny kolor. Kupując go na deski tarasowe, zwróćmy uwagę, czy materiał jest odpowiednio wysuszony, tj. czy jego wilgotność nie przekracza 19 proc.
Kierunek włókien w drewnie świerkowym jest zasadniczo prosty, aczkolwiek niekiedy spotkać można w nim mniejsze albo większe spirale. Dużo jest za to wyraźnych słojów oraz małych, twardych, regularnie rozmieszczonych żółto-brązowych sęków. Podobnie prezentuje się bardziej pomarańczowy, a nawet czerwonawy w odcieniu modrzew, przy czym zdarzają się też sęki z czarną obwódką.
Modrzew
Ich obecność nie wpływa jednak na wytrzymałość drewna, która podobnie jak twardość jest znacznie większa aniżeli w przypadku świerku. Trwałość desek z modrzewia europejskiego wynosi jakieś 10-15 lat, a z modrzewia syberyjskiego, któremu niestraszne nawet temperatury sięgające -50 st. C – średnio o 5 lat więcej. Swoje właściwości modrzew syberyjski zawdzięcza temu, że rośnie w surowych warunkach: długa zima i krótkie lato nie pozwalają na intensywny przyrost roczny, co sprawia, że drewno tego gatunku jest znacznie twardsze.
Jak zwraca uwagę specjalista z importującej drewno firmy Global Biznes, oprócz większej gęstości cechuje się ono także węższymi słojami niż drewno z modrzewia europejskiego, który ma za to intensywniejszą barwę. Podobnie jednak jak świerk, drewno modrzewiowe łatwo ulega wybarwianiu, podobnie też wymaga zabezpieczenia przed grzybami i pleśnią.