Okno dobrze uszczelnione to gwarancja oszczędności pieniędzy wydanych na ogrzewanie oraz optymalna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Nie tylko dla domowników, ale i dla materiałów, które tworzą konstrukcję wewnętrzną ścian.
Uszczelnianie okien od wewnątrz i z zewnątrz
Od wewnątrz ościeżnice i ramy okienne powinny być solidnie uszczelnione materiałami paroizolacyjnymi, czyli foliami lub silikonem. Ozd zewnątrz natomiast okno przede wszystkim powinno przepuszczać parę, stąd uszczelnienie materiałami paroprzepuszczalnymi takimi jak folie czy taśmy z pianki. Wszystko po to, by para, jaka wytwarza się w ogrzewanych pomieszczeniach nie dostawałą się w miejsca połączeń, powodując zawilgocenie.
Przed uszczelnianiem
Zanim przystąpimy do uszczelniania okien i drzwi, warto upewnić się, że mamy do czynienia z niewielką wentylacją w oknach. Zwykle odpowiadać za nią będą nawiewniki okienne lub mikrowentylatory w uszczelkach okiennych. Żadnej wentylacji nie powinno zaś być ani na styku ram okiennych z murem, ani w drzwiach.
Czym uszczelniać?
Do uszczelniania okien można stosować pianki poliuretanowe, które wtryskuje się w szczelinę między ramą, a ścianą. Takie pianki mogą być jedno lub dwuskładnikowe. Ich najważniejszą wadą, jeśli chodzi o uszczelnienie jest to, że nie są one odporne na promieniowanie UV, co za tym idzie – koniecznie potrzebują osłony innym materiałem, takim jak taśma czy tynk. Inną, bardziej specjalistyczną metodą uszczelniania jest stosowanie taśm i folii.
I tak mamy samoprzylepne folie paroszczelne do stosowania wewnątrz pomieszczeń, taśmy butylokauczukowe mocowane do wewnątrz ramy okiennej, impregnowane taśmy z pianki poliuretanowej stosowane głównie do wypełniania szczelin w trakcie montażu oraz folie paroprzepuszczalne do stosowania na zewnątrz.
Uszczelnienia wewnątrz pomieszczeń można wykonać też z silikonu, najczęściej będzie to paroszczelny silikon neutralny, którym wypełnia się szczeliny między ramą a ścianą. Alternatywą dla silikonu są uszczelniacze akrylowe, które szybciej się utwardzają i można je malować.
Membrany/fartuchy EPDM
Do wykonania uszczelnienia zewnętrznego świetnie nadają się również membrany zewnętrzne EPDM, czyli materiały o dużej wodoszczelności, odporne na promieniowanie UV, ozon oraz agresywne związki chemiczne. Takie fartuchy EPDM charakteryzują się także wysoką odpornością na szeroki zakres temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne.
Co ważne można je stosować na różnego rodzaju podłoża, nie tylko na pokrycia bitumiczne, ale również drewno, beton czy blachę. Membrany EPDM nadają się również do uszczelnienia wewnątrz budynków. Powierzchnia membran ma strukturę materiałową, która zapewnia maksymalną przyczepność do podłoża. Zastosowanie tego rodzaju uszczelnienia zapewnia, że wilgoć nie wnika do materiału izolacji cieplnej złącza.
Niezależnie od materiału, który zdecydujemy się użyć do uszczelnienia, pierwsze, o co warto zadbać to sprawdzenie, czy okna są zamontowane w sposób właściwy. Co więcej, jeśli okna mają kilka lub kilkanaście lat, zapewne konieczne będzie sprawdzenie poziomu zużycia materiału, jaki został zastosowany do ich montażu. Dopiero poprawnie zamontowane i sprawne okna z odpowiednim uszczelnieniem, gwarantują, że nie będziemy tracić ciepła z ogrzewanych pomieszczeń.