wykopy

Wszelkie prace budowlane powinny być wykonywane w sposób bezpieczny, również wykopy muszą być odpowiednio zabezpieczone. Należy zadbać też o to, aby drogi transportowe znalazły się odpowiednio daleko od wykopu. To wszystko wpływa na bezpieczeństwo pracowników, a także końcowy efekt prac budowlanych.

Jak zabezpieczyć wykopy na budowie?

Aby mieć pewność, że prace budowalne będą wykonane bezpiecznie i solidnie, zabezpieczanie wykopów najlepiej zlecić fachowcom. Tacy specjaliści wykonają swoją pracę zgodnie z przepisami, zadbają, aby ściany wykopu się nie osuwały, a pracownicy mogli w pełni bezpieczne wykonywać powierzone im zadania. Zabezpieczenie wykopu na budowie to również zadbanie o bezpieczeństwo przechodniów oraz uniemożliwienie zalania wykopanej dziury. Warto również pamiętać o zachowaniu minimalnej odległości między drogą transportową a krawędzią wykopu – wynosi ona 0,6 m.

Skupmy się jednak na zabezpieczeniu ścian wykopów na budowie, jakie są metody najczęściej stosowane przez profesjonalistów?

Metody zabezpieczania wykopów

Ściany wykopów można zabezpieczyć przed osunięciem na kilka sposobów, do najpopularniejszych należą:

  • Ścianki szczelne,
  • Palisady,
  • Obudowy berlińskie,
  • Obudowy paryskie.

A kiedy należy wybrać poszczególne sposoby? I co należy wiedzieć o każdym z nich?

Ścianki szczelne znajdują zastosowanie przy budowach parkingów, piwnic czy fundamentów, są więc jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania wykopów. Dostępne są o różnych rozmiarach i wadze i działają natychmiastowo, skutecznie zapobiegając osuwaniu się gruntu podczas głębienia wykopu. W zależności od wykonywanych prac, można zastosować ścianki szczelne tymczasowe lub stałe, drewniane, stalowe lub z żelbetu.

Palisady to kolejny z popularnych sposobów na zabezpieczenie wykopów, do jego niewątpliwych zalet należy stosunkowo mały hałas i wibracje. Palisady stosowane są najczęściej do zabezpieczenia wykopów znajdujących się w pobliżu fundamentów istniejących budynków, ze względu na swój niewielki rozmiar. Zwykle, aby wykonać palisadę z mikropali wystarczy 30-60 cm między obiektem wznoszonym a już istniejącym (odległość ta zależy od parametrów samej palisady).

Obudowa berlińska – nazwa tej metody pochodzi od jej pierwszego zastosowania (przy budowie metra w Berlinie). To sposób najczęściej wykorzystywany przy większych inwestycjach, przy zabezpieczaniu wykopów głębokich. Stosując ją, trzeba jednak pamiętać, aby w bezpośrednim sąsiedztwie nie znajdowały się żadne budynki. A jakie są zalety obudowy berlińskiej? Do najczęściej wymienianych należy szybkość oraz łatwość montażu. Z kolei obudowa paryska to jedna z odmian obudowy berlińskiej, wykonuje się ją z prefabrykowanych słupów żelbetowych.

Jak widać, sposobów na zabezpieczenie wykopów jest mnóstwo. Najważniejsze to dopasować je do wykonywanych prac, aby cały proces mógł przebiec w pełni bezpiecznie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ