W jakich przypadkach lepszym wobrem będą okna PCV w jakich okna aluminiowe

Wybór rodzaju okien jest pierwszą i najważniejszą kwestią, z którą zmagają się osoby przy budowie domu lub wymianie okien w mieszkaniu. Uważa się, że oczy osoby są zwierciadłem jej duszy, a okna i balkon są oczami jej domu. I muszą być wygodne, trwałe, piękne i wysokiej jakości. I tu pojawia się naturalne pytanie, co wybrać, które produkty najlepiej pasują do domu i czy okna pcv lub okna aluminiowe spełnią wszystkie oczekiwania? Co wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba szczegółowo przeanalizować cechy każdego rodzaju i przeprowadzić analizę porównawczą.

Okna pcv czy aluminiowe – analiza porównawcza

Aby zrozumieć, które są lepsze okna pcv czy aluminiowe przeprowadzone zostanie porównanie cech każdego z rodzajów okien:

Okres użytkowania

  • Wysokiej, jakości plastikowe okna wytrzymają ponad 30 lat
  • Okna aluminiowe wytrzymają ponad 40 lat

Kształt

  • Większość sprzedawanych okien pcv różni się standardową wersją formy, możliwe jest wytwarzanie a więc nabycie niestandardowych kształtów.
  • Większość okien aluminiowych jest również prostokątna, ale istnieją alternatywne opcje. W przeciwieństwie do systemów z tworzywa sztucznego konstrukcje aluminiowe są reprezentowane przez okna skrzydłowe i przesuwne, te ostatnie są znacznie wygodniejsze w ograniczonych przestrzeniach.

Cena

  • Okna pcv należą środkowego segmentu cenowego
  • Systemy okienne aluminiowe tzw. na zimno są znacznie tańsze, ciepłe okna, wręcz przeciwnie, są droższe niż tworzywa sztuczne.

Okna plastikowe i ich funkcje

Nowoczesne okna plastikowe są tworzone z uniwersalnego materiału – PCV. Przez wiele lat użytkowania plastikowe okna wykazały swoją najlepszą stronę. Mają przystępny koszt, umożliwiają instalację systemów wielokomorowych, zapewniają dobrą izolację akustyczną, a także ochronę przed utratą ciepła w zimie. Design nie jest też słabością okien PCV, to dobre klasyczne rozwiązanie do aranżacji mieszkania.

Okna aluminiowe i ich cechy

Wraz z oknami z tworzywa sztucznego okna aluminiowe mogą być jedno- lub dwukomorowe. Często pytanie, który rodzaj lepiej zainstalować okna aluminiowe czy pcv, spoczywa na niewielkiej ilości informacji od użytkownika końcowego. Wiele osób uważa, że aluminium jest wytwarzane wyłącznie na zimno. Istnieją jednak również ciepłe profile aluminiowe z przegrodą termiczną. Tak, więc okna wyróżniają się dobrym poziomem ochrony przed utratą ciepła, zaprojektowane w taki sposób, aby służyły przez naprawdę długi czas i pozostały ładne.

Różnice, które trzeba wziąć pod uwagę

Aby zrozumieć różnicę między oknami pcv i aluminiowymi, warto zwrócić uwagę na kilka wskazówek podczas wyboru rodzaju okien dla swojego domu:

  • Jeśli okno jest przeznaczone na balkonu lub loggię i nie planuje się zrobić dodatkowego pokoju z tego obszaru lub połączyć go z sąsiednim pokojem, lepiej wybrać okno aluminiowe, będzie to kosztować znacznie taniej.
  • Przy równych wskaźnikach termofizycznych okna plastikowe będą kosztować mniej niż aluminium, ponieważ systemy z metalową osłoną termiczną są produktami ekskluzywnymi.
  • Przy wstawianiu okien w starych budynkach nałożone są rygorystyczne wymagania dotyczące ciężaru konstrukcji, dlatego często jedyną opcją do wstawienia okien pozostaje aluminium.

Okna aluminiowe czy pcv: gdzie jest więcej korzyści?

Poniżej znajduje się porównawczy opis zalet okien plastikowych i aluminiowych, które pomogą dokonać optymalnego wyboru.

Izolacja termiczna

Okna aluminiowe mają wysoką przewodność cieplną, dlatego zimą w pokojach będzie zimno, a latem gorąco. System okien PCV jest najlepszym sposobem na osiągnięcie maksymalnego poziomu izolacji termicznej: grubość szyby osiąga 24-36 mm, co niezawodnie chroni pomieszczenie przed skrajnymi temperaturami.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Aluminiowe systemy przesuwne z łatwością radzą sobie z funkcją ochrony przed śniegiem, kurzem, deszczem. Plastikowe okna również niezawodnie chronią pomieszczenie przed wszelkimi warunkami pogodowymi.

Ochrona przed hałasem         

Okna aluminiowe zapewniają niski poziom ochrony przed hałasem. Okna z tworzywa sztucznego mają doskonałą izolację akustyczną, dzięki czemu gwarantują ochronę przed zewnętrznym hałasem z ulicy i sąsiednich pomieszczeń.

Szczelność

Okna aluminiowe nie zapewniają całkowitej szczelności, powietrze przepływa przez uszczelkę, zapewniając niezbędną wentylację pomieszczenia. Okna pcv to maksymalna szczelność prowadzi do powstania efektu cieplarnianego w pomieszczeniach. Wymagana jest regularna wentylacja.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Okna aluminiowe nie są podatne na spalanie. Okna PCV nie zapalają się, ale topią się tylko w temperaturze 300-400 ° C.

Odporność mechaniczna

Okna aluminiowe wytrzymują duże obciążenia mechaniczne. Okna plastikowe ze względu na metalowe wzmocnienie są bardzo odporne na obciążenia mechaniczne.

Estetyka

Na konstrukcje aluminiowe można nakładać wszelkiego rodzaju powłoki dekoracyjne, materiał ten jest preferowany przy produkcji złożonych, dużych konstrukcji okiennych. Okna pcv mają różnorodne rozwiązania kolorystyczne ze względu na laminowanie. Subtelności procesu pozwalają na wykonanie okien w dowolnym kształcie geometrycznym.

Utylizacja

Okna aluminiowe można łatwo zutylizować  W przypadku okien pcv szkodliwe związki wchodzące w skład plastikowych okien nie pozwalają na ich usunięcie przy zachowaniu bezpieczeństwa dla środowiska i ludzi.

Zastosowanie okien plastikowych i aluminiowych

Ze względu na powyższe cechy nie zaleca się instalowania okien aluminiowych w pomieszczeniach mieszkalnych, nawet loggia lub balkon z takimi przeszkleniami nie spowoduje optymalnego mikroklimatu w zimie. Co więcej, ta konstrukcja nie będzie niezawodną przeszkodą dla włamywaczy. Okna aluminiowe okażą się najlepszym rozwiązaniem do oszklenia fasad infrastruktury administracyjnej, społecznej, obiektów przemysłowych, centrów wystawienniczych, domków letniskowych, werand i altanek, loggii i balkonów wykorzystywanych, jako spiżarnie. Okna te nie wymagają szczególnej pielęgnacji, nie są narażone na negatywne wpływy środowiska, mają piękny wygląd.

Plastikowe okna mają wiele zalet, które są szczególnie istotne w przypadku budynków mieszkalnych, instytucji publicznych, dlatego idealnie nadają się do  domów, pomieszczeń biurowych, szkół, przedszkoli i innych instytucji administracyjnych, w których jest stały napływ ludzi. Trudno jest otworzyć plastikową konstrukcję okna, nie pali się, więc osiąga się tutaj wysoki poziom bezpieczeństwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ