W poszukiwaniu funkcjonalnych okien do nowego domu

0
924

Inwestorzy stojący przed wyborem okien do swojego aktualnie budowanego domu muszą zmierzyć się z szeregiem wątpliwości i paletą możliwości. Czym należy się kierować, podejmując decyzję? Jakie parametry warto wziąć pod uwagę?

Parametr numer 1: wielkość okien, współczynnik izolacji termicznej i akustycznej

W ostatnich latach bardzo modne są duże przeszklenia. Ich niewątpliwą zaletą jest duży dostęp do światła dziennego. Przy naturalnym świetle zdecydowanie przyjemniej się odpoczywa, wydajniej pracuje i dokładniej sprząta. Należy jednak pamiętać, że duże przeszklenia wpływają na izolację termiczną pomieszczeń. Decydując się więc na projekt domu z dużymi przeszkleniami, należy zwrócić uwagę na te modele okien, które mają adekwatny współczynnik przenikania ciepła. Jak wynika z przepisów prawa, nowo budowane domy powinny mieć przenikalność cieplną na poziomie 0,9 W/m2. Okna Lubin muszą mieć tzw. ciepłą ramkę i pakiet 3 szyb. Przy wyborze wielkości okien należy też zwrócić uwagę na parametr izolacyjności akustycznej. Od niej w dużej mierze zależy komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Jeżeli za oknami biegnie ulica czy znajduje się plac zabaw, zdecydowanie lepiej zdecydować się na okna o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej, wynoszącym 40 dB.

Parametr numer 2: materiał wykonania ram

Na rynku istnieją dwa typy okien: drewniane i plastikowe. Zaletą drewnianych jest naturalny wygląd, który niestety z biegiem lat – bez odpowiedniej konserwacji – może tracić na uroku. Przy wyborze tego rozwiązania należy więc pamiętać o okresowych pracach malarskich zabezpieczających ramę przed działaniem czynników atmosferycznych, na które drewno jest szczególnie wrażliwe. Z kolei okna plastikowe wykazują się dużą wytrzymałością i praktycznie nie wymagają konserwacji. Coraz częściej można wybierać spośród ram do złudzenia przypominających naturalne drewno. W ostatnich latach bardzo modne są ramy okienne w kolorze grafitowym, ale też białym.

Parametr numer 3: sposób otwierania okna

Sposób otwierania okna wpływa na komfort jego użytkowania. Skrzydła okienne obecnie dostępne w sklepach można uchylać i rozwierać. Bardziej zaawansowane egzemplarze dają możliwość regulacji poziomu uchylenia oraz pozostawienia ich w pozycji mikrowentylacji. Istnieją również takie modele, które są całkowicie nieotwierane. Ciekawą opcją dla rodziców z małymi dziećmi będą z kolei okna z klamką wyposażoną w kluczyk.

Parametr numer 4: zabezpieczenie przed włamaniem

Z myślą o ochronie majątku i zabezpieczeniu zdrowia domowników producenci oferują również okna z dodatkowymi zabezpieczeniami, na przykład zaczepami antywyważeniowymi oraz ryglami, zmniejszającymi prawdopodobieństwo wyważenia okna. Modele występują w sześciu klasach, które określają poziom ich zabezpieczeń przed włamaniem. Określa się je w skali od RC1 do RC6, z czego najniższa klasa oznacza najsłabszy poziom zabezpieczenia przed włamaniem. Okna reklamowane jako antywłamaniowe powinny mieć stosowny certyfikat, potwierdzający ten stan rzeczy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ