Każdego roku wraz z nadejściem zimy w Polsce rozpoczyna się dyskusja na temat smogu. Zanieczyszczenie powietrza jest bowiem w Polsce najwyższe w całej Europie zachodniej.

Polskie wsie i miasta spowijają szare chmury pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, które są niezwykle niebezpiecznymi dla zdrowia związkami. Aby zmniejszyć ich stężenie w powietrzu, rząd podejmuje liczne działania mające na celu uświadomienie Polaków, jak powinno się ogrzewać domy i mieszkania.

Węgiel wciąż najpopularniejszy

Najważniejszym tematem poruszanym przez rząd jest wybór odpowiedniego materiału opałowego. Rząd uczy Polaków, że zakazane jest spalanie śmieci oraz starych mebli, a także wskazuje, jaki opał jest najbezpieczniejszy dla środowiska naturalnego. Dodatkowo samorządy zakazują opalania niektórymi materiałami oraz oferują dopłaty dla osób, które zdecydują się wymienić kotły grzewcze w domach na modele nowoczesne.

Najczęściej wybieranym opałem od wielu lat jest węgiel, jednak jego jakość często jest bardzo niska. Jednocześnie powinno się pamiętać, że wysokokaloryczny węgiel dobrej klasy nie przyczynia się do powstawania smogu. Najlepszy węgiel kamienny spala się w pełni, nie wytwarzając przy tym szkodliwych związków. Ponadto dzięki niemu powstaje dużo ciepła, a temperatura utrzymuje się przez długi czas. Podobne właściwości jak wysokogatunkowy węgiel wykazuje ekogroszek.

Ekogroszek dla większej wygody

Podstawowym atutem zachęcającym do wyboru ekogroszku zamiast węgla jest większy komfort ogrzewania domu. Ekogroszek można wykorzystywać w nowoczesnych kotłach grzewczych z podajnikami, dzięki czemu piec można zasypać raz na kilka dni. Ponadto piec może spalać opał nawet pod nieobecność mieszkańców, utrzymując w domu stałą, przyjemną temperaturę. Ogrzewanie ekogroszkiem jest zatem doskonałym wyborem dla osób starszych oraz dla rodzin, które przez sporą część dnia przebywają poza domem. Co więcej, spalanie ekogroszku wiąże się z wytwarzaniem niewielkich ilości popiołu, dzięki czemu czyszczenie popielnika może odbywać się raz na kilka dni. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać porządek w kotłowni lub piwnicy. Utrzymanie czystości ułatwia również fakt, że ekogroszek można nabyć w workach wygodnych w użytkowaniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ