Wentylator stojący

Jako, że nadchodzą upały, każdy już powoli zastanawia się, co może zrobić, aby we własnym mieszkaniu nie odczuwać zbytnio gorąca. Szczególnie jest to ważne dla mieszkańców bloków, którzy ze względu na ograniczoną powierzchnię nie zawsze mogą sobie pozwolić

na założenie klimatyzacji. Wówczas dobrą alternatywą okazuje się wentylator stojący.
Nie zajmuje wiele miejsca, jest praktyczny i często konkretne modele można bez problemu dopasować do designu panującego w mieszkaniu. Przed zrobieniem zakupów warto rozeznać się w tym, co można wybierać.

Rodzaje wentylatorów stojących

Na rynku istnieje kilka rodzajów wentylatorów określanych jako przenośne. Jeżeli więc ktoś po raz pierwszy dokonuje zakupu, to może mieć nieco małe problemy w doborze.
Każdy wentylator stojący może różnić się budową oraz parametrami. Należy je poznać,
by dopasować najlepsze dla siebie rozwiązania. Bardzo popularne są małe wentylatory,
czyli wentylatory biurkowe. Idealnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach oraz
w biurach. Jeśli ktoś dużo czasu spędza przy komputerze,  w pracy lub wykonując swoje obowiązki zdalne, to powinien zaopatrzyć się w wentylator biurkowy jaki wpłynie na lepszy komfort pracy na co dzień. Natomiast, kiedy komuś zależy na schłodzeniu większej powierzchni, chociażby w salonie, to wówczas dobrym rozwiązaniem jest dla niego wentylator podłogowy stojący. Takie wentylatory mają zwykle regulowaną wysokość,
co pozwala swobodnie przystosować je do swoich potrzeb. Gwarantują one uczucie chłodu
i orzeźwienia w upalne dni. Jeśli zakupi się modele nowoczesne, wyposażone w pilota,
to można nimi sterować z dowolnej odległości i nie ruszając się z miejsca, co równocześnie jest bardzo komfortowe. Decydując się na wentylatory podłogowe, dobiera się różne tryby pracy, w zależności od tego, jakie ma się potrzeby w konkretnym czasie. Można też wśród wentylatorów podłogowych zdecydować się na model jakim jest wentylator kolumnowy, jaki ze względu na smukłą budowę, kojarzącą się z kolumną głośnikową, zajmuje niewiele miejsca. Jego niekwestionowaną zaletą jest to, że strumień schłodzonego powietrza jest szerszy w porównaniu z innymi modelami. W efekcie, uczucie chłodu jest bardziej namacalne, nawet na około 3 metry. Nie bez powodu eksperci podkreślają, że wentylatory kolumnowe sprawdzają się w trakcie największych upałów.

Wydajność wentylatora – jak dopasować moc do wielkości pomieszczenia

Kiedy kupuje się wentylator stojący, to poza doborem rodzaju ważna jest także jego wydajność. Zawsze moc wentylatora musi być przystosowana do pomieszczenia, w jakim się on znajdzie. Optymalne są wentylatory o mocy 45 W, które są w stanie schłodzić średniej wielkości pomieszczenia. Ponadto, dostępne są też wentylatory o nieco mniejszej mocy, 35 W. Są to najczęściej modele kolumnowe. Warto wiedzieć, że im większa jest moc,
tym szybciej działają śmigła i tym lepiej wentylator chłodzi pomieszczenie. Wentylatory dostępne na rynku mogą osiągać moc nawet do 60 W. To modele polecane do pomieszczeń większych, a także tych mieszkań, w których upał jest dotkliwie odczuwany. Jedyne na co należy zwrócić uwagę, kiedy szuka się wentylatorów o dużej mocy to by nie były głośne i by nie pobierały zbyt dużo prądu. Nie da się ukryć, że wydajność wentylatora jest podstawowym czynnikiem, decydującym o tym, czy zakupić wskazany model.

Funkcje wentylatora stojącego na które warto zwrócić uwagę

Wśród funkcji wentylatorów, na jakie warto zwrócić uwagę na pewno znajdują się siła
i kierunek nawiewu. Wiele modeli posiada regulowany kąt nachylenia lub obrotu głowicy,
co pozwala na bezpośrednie skierowanie strugi mieszanego powietrza w konkretną przestrzeń. Sposób ruchu głowicy jest z kolei uzależniony od tego, w jaki sposób została zamocowana. Do wygodnej funkcji niewątpliwie zalicza się możliwość wyregulowania wysokości pozycji głowicy w wentylatorach stojących. Warto też jeszcze przed zakupem podjąć decyzję, czy sterowanie wentylatorem ma być mechaniczne, czy elektroniczne.
Tutaj wiele zależy od osobistych preferencji. Na rynku dostępne są już nawet takie modele, które można zaprogramować o określonej porze. Oczywiście, decydując się na zakup konkretnego wentylatora stojącego, trzeba też zwracać uwagę na to, czy będzie stabilny na tym podłożu, na jakim zostanie ustawiony.

Jaki wentylator stojący wybrać – podsumowanie

Na rynku można znaleźć wiele wentylatorów stojących. O tym, na jaki model się decydować każdy decyduje samodzielnie. Wiele zależy od tego, jaka temperatura panuje w jego domu lub mieszkaniu latem, jaki jest stopień nasłonecznienia, czy też po prostu od tego, co uważa się za wygodne podczas korzystania z różnego rodzaju sprzętów. Znając rodzaje i funkcje poszczególnych wentylatorów podejmuje się o wiele bardziej świadome decyzje zakupowe. Można podejmować decyzję o tym, czy wentylator ma znaleźć się na biurku, czy też chcemy by chłodził dużą powierzchnię. Samodzielnie decyduje się też o tym, czy tryb pracy urządzenia ma być cichy, czy też jak będzie się sterować wentylatorem. Jedno jest pewne: taki zakup znacząco podniesie poziom odczuwanej wygody w letnie dni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ