Wkład kominkowy z płaszczem wodnym - jak wybrać?

Montując kominek w pokoju, zależy nam nie tylko na stworzeniu wyjątkowego klimatu, ale również na stworzeniu dobrego źródła ciepła. Dlatego coraz popularniejsze są wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Jednak czasem trudno jest nam wybrać odpowiedni model, dlatego zwróćmy uwagę na najważniejsze aspekty, które mają znaczący wpływ na działanie wkładu.

Budowa kominku z płaszczem wodnym

Każdy kominek powinien odznaczać się wysoką jakością wykonania, ale w przypadku kominków z płaszczem wodnym jest to wręcz niezbędne. Przede wszystkim konieczne jest to, żebyśmy zwrócili uwagę na stal, żeliwa oraz szamot, ponieważ właśnie te elementy stanowią najważniejszą część budowy. Poza tym kolejną istotną częścią jest wymiennik rurowy, a także deflektory i ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa.

Na co zwrócić uwagę, wybierają wkład kominkowy?

Przede wszystkim powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że istnieje parę aspektów, na które mają wpływ na to, czy wybierzemy odpowiedni wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Dlatego bardzo ważne jest to, żebyśmy nie ograniczali się jedynie do aspektów wizualnych, ale wzięli również pod uwagę parametry techniczne, a także dopasowanie do odpowiedniego danego pomieszczenia. Jednak nie są to jedyne istotne aspekty, zatem dowiedzmy się, co jeszcze jest tak ważne, czyli m.in.:

  • sprawdzenie jakości wentylacji – bardzo ważne jest to, żebyśmy zamontowali kominek z płaszczem wodnym tylko wtedy, gdy wentylacji w pomieszczeniu się do tego nadaje;
  • dopasowanie do określonego pomieszczenia – konieczne jest również to, by montować kominek w takim pokoju, gdzie instalacje spełniają określone wymagania;
  • moc wkładu – w tym przypadku konieczne jest zwrócenie uwagi na kubaturę domu, a następnie dopasowanie do tego instalacji oraz wkładu. Pamiętajmy także o tym, że standardowe wkłady mają 15-18 kW, ale istnieje możliwość regulacji od nawet 4 kW.

Zalety kominków z płaszczem wodnym

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na parę kwestii. Jedną z najważniejszych jest to, że kominki z płaszczem wodnym są bardzo nowoczesne, co odnosi się również do ich wyglądu. Dzięki temu sprawdzą się w wielu wnętrzach, gdzie będą stanowiły prawdziwą ozdobę. Jednak oprócz tego warto też zwrócić uwagę na sferę praktyczną.

Najważniejsze zalety kominka z płaszczem wodnym

  • pozwala na efektywniejsze wykorzystanie ciepła w porównaniu do tradycyjnych kominków ze zwykłymi wkładami,
  • niezawodność i wysoki procent sprawności,
  • niższe koszty niż np. ogrzewanie przy pomocy gazu,
  • możliwość współpracy z kolektorami słonecznymi, które mogą służyć do podgrzewania wody.

Wymagania wkładów z płaszczem wodnym

Bardzo ważne jest również to, żebyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że kominki z płaszczem wodnym mają specjalne wymagania. Przede wszystkim dotyczy to dodatkowych przyłączy hydraulicznych. Poza tym konieczne jest zadbanie o możliwość odprowadzenia do kanalizacji, ale również o zasilanie elektryczne. Dzięki temu kominek będzie mógł prawidłowo działać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ