Wnętrza w stylu loft – surowa estetyka

Loft po angielsku to inaczej poddasze lub strych. Lofty cieszą się dzisiaj dużym zainteresowaniem jako metoda aranżacji przestrzeni, która wzięła swój początek w latach siedemdziesiątych w USA. Kiedyś kojarzyły się z awangardą, dzisiaj każdy z nas może zamieszkać w takiej właśnie przestrzeni. Jak wobec tego urządzić swój własny loft?

Wnętrza loftowe zaczęły pojawiać się w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Nowym Jorku, w opuszczonych budynkach fabrycznych i magazynowych. To tutaj osiedlała się początkowo nowojorska bohema, ale dość szybko zastąpiły ją zamożni ludzie oraz duże korporacje, wykorzystując ten niezwykły styl aranżacji. Lofty szybko zaczęły przenikać także na inne kontynenty i stały się jednym z hitów ostatnich lat.

Co powoduje, że loft jest loftem?
Przede wszystkim najważniejsza jest otwarta przestrzeń. Wobec tego wtedy, gdy chce się zaaranżować loft w swoim domu, warto postawić na brak ścian, szczególnie pomiędzy kuchnią a salonem i jadalnią. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować loft w zwykłym budynku, ale nie będzie on miał już wtedy tej dużej, rozświetlonej przestrzeni, która jest dla niego najbardziej charakterystyczna.

Ważna jest także odpowiednia aranżacja loftu. Wnętrza tego rodzaju bazują głównie na takich materiałach jak drewno, metal, beton, cegła, które tworzą razem industrialny klimat. Także meble industrialne przygotowywane są z tych właśnie materiałów – połączenie metalu i drewna jest najpopularniejsze.

Jak sprawić, że loft nie będzie tak chłodny i surowy?
Taka surowa estetyka może być również uzupełniona o ocieplające wizerunek loftu dodatki, na przykład poduszki wykonane z żakardowych tkanin, wykończone geometrycznymi wzorami, poduszki z lnianymi poszewkami czy z futrem. Również popularne są koce o wyraźnym splocie oraz plecione dywany.

Nie można zapominać też o odpowiednim oświetleniu, które wprowadzi do wnętrza przytulny klimat. Jako dodatkowe lampy loftowe najlepiej sprawdzają się lampki stołowe i lampy stojące, które po zmierzchu będą mogły wymalować przestrzeń ciepłym światłem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ