Wybieramy oświetlenie do salonu. O czym powinieneś pamiętać

Oświetlenie odgrywa niezwykle istotną rolę w pomieszczeniu. Prawidłowo dobrane, czyni je wizualnie bardziej otwartym i przestronnym. Co więcej, tworzy przytulną i nastrojową aurę oraz wprowadza nastrój wyciszenia i tajemniczości wieczorową porą. O czym powinieneś pamiętać, wybierając światło do swojego salonu?

Główne źródło światła

Zastanawiając się nad wyborem światła do swojego salonu, w pierwszej kolejności powinieneś pomyśleć o oświetleniu ogólnym. Jego rola w pomieszczeniu jest bez dwóch zdań najważniejsza. To od niego w głównej mierze zależy, czy zyskasz jasne i przestronne, czy też zaciemnione i pomniejszone optycznie wnętrze. Co powinieneś wybrać, aby uniknąć tego drugiego efektu?

Jeśli posiadasz wysoki salon, możesz śmiało pozwolić sobie dużą, ozdobną lampę z efektownym żyrandolem. Obszerna lampa nie tylko skutecznie oświetli wnętrze, ale będzie również stanowiła jego unikalną dekorację. Jeśli jednak pomieszczenie jest stosunkowo niskie, lepiej postaw na niewielki, stylowy plafon.

światło

Oprócz wyboru między lampą czy plafonem, istotne znaczenie ma również ich umiejscowienie na suficie. Standardowo najlepiej umieścić je na środku wnętrza, tak aby zapewnić jego równomierne oświetlenie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pokój składa się z kilku stref – wówczas zamontuj punkty świetlne w każdej z nich z osobna. Niezależnie od tego, na jaki model lamp i ich położenie się zdecydujesz, pamiętaj, aby znajdowały się one nie niżej, niż 200 cm od podłogi. Pozwoli Ci to uniknąć problemów z przechodzeniem pod nimi.

Oświetlenie dodatkowe

Oprócz oświetlenia głównego, niezwykle ważne są także dodatkowe źródła światła. Pomagają one stworzyć klimatyczny półmrok oraz nadać wnętrzu przytulną, nastrojową atmosferę. Co wybrać do tej roli?

W pierwszej kolejności – lampy podłogowe. Te tradycyjne akcesoria, odpowiednio dobrane stworzą w Twoim wnętrzu klimatyczny i wyjątkowy nastrój. Zwieńczone dekoracyjnym abażurem, kloszem, ozdobną żarówką – możliwości jest wiele. Jeśli zdecydujesz się na lampy stojące, postaw je najlepiej w pobliżu kanapy lub fotela, na którym najczęściej wypoczywasz.

Jeśli jednak ciężko Ci wygospodarować miejsce na tego typu oświetlenie, wybierz oszczędne w swojej formie, minimalistyczne kinkiety. W odróżnieniu od lamp, rzucają one rozproszone światło na większą powierzchnię, tworząc delikatną i subtelną poświatę. Najlepszy efekt osiągniesz, umieszczając je po dwóch stronach oświetlanego obiektu. Pamiętaj jednak o tym, aby montując kinkiety w miarę możliwości schować nieestetycznie wystające z nich kable.

Dekoracyjne punkty światła

Ozdobne lampy stojące czy przeznaczone do powieszenia na ścianie to niejedyne, na co możesz liczyć w kwestii oświetlenia. Jeśli chcesz nieco urozmaicić wystrój swojego wnętrza i nadać mu jeszcze bardziej przytulnego charakteru, pomyśl o dekoracyjnych źródłach światła. O czym zaś konkretnie mowa?

oswietlenie do salonu

W tym aspekcie pole do popisu jest niezwykle szerokie. To, na jakie świetlne dodatki zdecydujesz się do swojego pomieszczenia, uzależnione jest bowiem całkowicie od Twoich preferencji i poczucia estetyki. Za efektywną ozdobę salonu posłużyć może modny neon z ciekawą figurą czy napisem, niewielkie żarówki lub klimatyczne, bawełniane kule lamp. Interesujący efekt osiągniesz również, montując w salonie nowoczesne taśmy LED-owe.

Niewątpliwą zaletą tego typu akcesoriów jest fakt, że możesz umieścić je w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu i większość z nich zasilana jest baterią, co może okazać się wybawieniem, kiedy w mieszkaniu zabraknie prądu.

Odpowiednie oświetlenie wnętrza to często nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli mamy zróżnicowane meble do salonu. Jednocześnie jednak jest ono niezwykle istotne dla funkcjonalności i aspektu wizualnego pomieszczenia. Chcesz urządzić klimatyczny, a zarazem przestronny i wręcz promieniejący salon? Powyższe wskazówki znacząco ułatwią Ci to zadanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ