Wybór narzuty na łóżko

Łóżko to ważny element życia oraz centralny punkt każdej sypialni. Gdy w nim nie śpimy to i tak często siadamy, leżymy. Wówczas dobra narzuta na łóżko jest konieczna, aby nie brudzić niepotrzebnie pościeli. Nie każdy jednak wie, jaką narzutę wybrać, by spełniała wszystkie kryteria, a do tego jeszcze ładnie wyglądała.

Rozmiar się liczy

W zależności od tego jak duże jest łóżko, rozmiar narzuty również powinien być odpowiednio dobrany. Na duże łóżko nadaje się tak samo duża narzuta. Ważne, by przykrywała dokładnie całą powierzchnię łóżka, ale jednocześnie nie powinna ciągnąć się po podłodze. Przed zakupem warto zmierzyć wielkość łóżka i wybierać narzuty w takim samym rozmiarze. Bardzo ważne jest pamiętanie również o wysokości łóżka i wzięcie jej pod uwagę. Szerokość materaca powiększona o trzykrotną wysokość łóżka da wynik jaka szerokość narzuty będzie najbardziej odpowiednia dla danego łóżka. Podwójna wysokość łóżka to jednocześnie dane odpowiadające długości idealnej narzuty na nie.

Materiał wykonania

Równie ważny co wymiar jest materiał wykonania narzuty. Narzuta może być grubsza, w formie pikowanej, lub składająca się wyłącznie z jednej warstwy, tak zwany pled. Niezależnie od grubości wybranej narzuty warto wypróbować raczej materiały naturalne i matowe. Satynowe, lub inne śliskie elektryzują się, ześlizgują, oraz powodują wzmożone pocenie się. Najlepszym rozwiązaniem są pledy wykonane z bawełny. Są to materiały najbardziej przyjemne w dotyku, przepuszczające powietrze. Zimą pled może być wełniany. Jeśli nie mamy nic przeciwko syntetycznym materiałom to mogą one być wykonane na przykład z pluszu. Lecz dość szybko się on mechaci oraz w bardzo wysokim stopniu zbiera kurz. Bawełniany pled lub narzuta jest prostsza do utrzymania w czystości. Jeśli chodzi o wzory to jest ich na tyle dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Do większości sypialni pasują kolorowe geometryczne wzory, albo wykonany własnoręcznie patchwork. Do bardziej eleganckich miejsc warto wybrać narzuty w jednolitym kolorze.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ