Wyciszanie mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku różni się od przebywania w domu. Zewsząd dochodzą różnego rodzaju dźwięki, które bynajmniej nie sprzyjają relaksowi. Oto sposoby na wyciszenie mieszkania.

Wygłuszenie czy wytłumienie?

Zanim coś wyszukamy, a co gorsza kupimy, warto zastanowić się przede wszystkim o jaki efekt nam chodzi. Są bowiem dwa do wyboru – wyciszenie oraz wytłumienie. To pierwsze odwołuje się do dźwięków powstałych poza mieszkaniem i docierających do niego, to drugie do dźwięków powstających już w mieszkaniu, nie mniej denerwujących. Niekiedy konieczne jest zastosowanie obu tych czynników.

Wyciszanie mieszkania

Sprawdzonymi sposobami na wyciszenie mieszkania jest zastosowanie takich materiałów jak maty i ekrany akustyczne. Te pierwsze są bardzo łatwe w montażu, wystarczy położyć je na podłodze lub przypiąć na ścianie. Nie zabierają dużo miejsca, lecz minusem jest fakt, że nie zawsze pasują do wystroju pomieszczenia, w którym się znajdują. Ekrany akustyczne są nieco bardziej skomplikowane w użyciu, ale wystarczy wkrętarka i nieco umiejętności, by znalazły swoje miejsce na ścianie. Ponadto ważne jest zastosowanie odpowiedniej podkładki pod ekran akustyczny. Najlepszym rozwiązaniem jest wełna mineralna. Ona również dodatkowo pochłaniania dźwięk, co zwiększa skuteczność ekranów akustycznych.

Klucz tkwi w szczegółach

Niekiedy ekrany lub maty nie wydają się działać tak jak powinny. Być może nie jest to wina ich jakości, ale montażu i wykonania. Warto pamiętać, że powinny być jak najściślej siebie zamontowane, w przeciwnym razie nie będą pełniły swojej funkcji w sposób odpowiedni. W bardzo hałaśliwym miejscu używanie ekranów to wciąż mało. Warto to wziąć pod uwagę już na etapie wykańczania mieszkania, do którego chcemy się wkrótce wprowadzić. Dobrze jest zamontować ciche połogi, na przykład z korka lub po prostu miękkiej wykładziny, pomyśleć o szczelnych oknach. Również wystrój pomieszczeń nie jest bez znaczenia. Pufy, miękkie kanapy, duże poduszki, a nawet zasłony są w stanie w znaczący sposób je wyciszyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ