Jeśli nigdy nie grałeś w tenisa, to z całą pewnością chociaż raz w życiu widziałeś mecz w telewizji. Charakterystyczne czerwone korty, na czele z frotkami i zielonymi piłeczkami są znakiem rozpoznawczym tego sportu. Tenis jest sportem dużo bardziej kompleksowym niż by się mogło wydawać. Wymaga od zawodnika nie tylko dużej siły w rękach, ale także w nogach, nienagannej kondycji i mocnego brzucha. Tenis to również bieganie, jednak dosyć nietypowe, bo łączy się z utrzymaniem większej równowagi niż zazwyczaj. Do tych wszystkich rzeczy potrzebna jest odpowiednia nawierzchnia. Z czego robi się korty tenisowe?
Nawierzchnia z mączki ceglanej
Korty tenisowe najczęściej wykonuje się z mączki ceglanej http://www.tenistal.com.pl/oferta/nawierzchnie/maczka-ceglana/. Nazwa nie wzięła się znikąd, gdyż mączka ceglana, faktycznie powstaje z drobno zmielonej ciemnoczerwonej cegły. Jest to surowiec najczęściej wykorzystywany do tworzenia kortów tenisowych, ale także innych obiektów sportowych, np. bieżni i boisk, nawet tych przyszkolnych. Mączka ceglana została wykorzystana do zbudowania kortów między innymi na zawody French Open. Używa się jej głównie w Europie i Ameryce Łacińskiej. Skąd tak duża popularność mączki ceglanej? Przede wszystkim nawierzchnia wykonana z mączki ceglanej jest szorstka – ten czynnik powoduje, że piłeczka tenisowa odbija się nieco wolniej i wyżej niż na przykład od nawierzchni betonowej. Im więcej mączki ceglanej użyto do budowy kortu, tym wolniej piłka się odbija. Po drugie mączka ceglana, mimo iż powstaje z cegły wyróżnia się wysoką amortyzacją i elastycznością. Dobra amortyzacja i właściwości antypoślizgowe odciążają stawy zawodnika, a tym samym zmniejszają ryzyko kontuzji. Te cechy są szczególnie istotne w tenisie, który mocno obciąża kolana i jest sportem kontuzyjnym.
Mączkę ceglaną równie często wykorzystuje się do budowy bieżni. Tutaj również bardzo ważna jest sprężystość i antypoślizgowość nawierzchni. Bieżnia wykonana z mączki ceglanej jest dużo bezpieczniejsza dla zawodników (w tym przypadku dla biegaczy) niż innego rodzaju nawierzchnie.
Konserwacja kortu tenisowego
Korty tenisowe z mączki ceglanej są stosunkowo tanie w wykonaniu. Sam surowiec nie jest drogi, jednak większym kłopotem staje się jego utrzymanie. Konserwacja kortu tenisowego wymaga systematyczności i cierpliwości. Podłoże wykonane z mączki ceglanej należy regularnie wyrównywać, ponieważ podczas gry tworzą się mniejsze lub większe nierówności. Robi się to przy pomocy specjalnej szczotki lub walca. Równie ważne jest utrzymanie wilgotności kortu na odpowiednim poziomie oraz prawidłowe ubicie. Jeśli mączka będzie za “luźna” to przy mocniejszym wietrze pył ceglany może zostać rozwiany, a w najgorszym przypadku wpaść w oko zawodnika. Warto też pamiętać, że im wilgotniejszy kort tym piłka odbija się niżej od nawierzchni. Natomiast w przypadku deszczu kort tenisowy należy przykryć nieprzemakalną płachtą, tak aby nadmiernie nie nasiąknął wodą.
Kort tenisowy możesz wykonać przy pomocy firmy TENISTAL.