Założenie trawnika nie jest jednak prostym zadaniem, a zacząć trzeba na przygotowaniu ziemi w prawidłowy sposób. Wysiłek włożony w to zadanie na pewno się opłaci!
Piękna, równa, zielona murawa to marzenie wielu osób. Niezwykle przyjemnie spędza się w takim otoczeniu czas! Założenie trawnika nie jest jednak prostym zadaniem, a zacząć trzeba na przygotowaniu ziemi w prawidłowy sposób. Wysiłek włożony w to zadanie na pewno się opłaci!
Kiedy założyć nowy trawnik?
Przyjęło się, że nowy trawnik zakłada się tylko wtedy, kiedy buduje się nowy dom, jest to jednak błędne podejście. Cykl życiowy trawy trwa określony czas, a w ciągu roku jej okres wegetacyjny zaczyna się wczesną wiosną i kończy jesienią. Trawy ozdobne różnią się trochę od traw służących na przykład do skarmiania zwierząt gospodarczych. Mają one trochę inne wymagania, a ich zadaniem jest ładny wygląd, a nie wysoka odżywczość. Z tego też względu trawnik potrzebuje częstszego odświeżania niż w przypadku łąki. W zależności od stanu trawy może ona być użytkowana bez przerwy przez kilkanaście lat, zakładając dobrą opiekę.
Trawnik na pewno należy założyć od nowa w sytuacji, kiedy został dobrany do niego nieodpowiedni rodzaj trawy. Mieszanki trawnikowe dzieli się głównie ze względu na zastosowanie. O ile wysianie trawy boiskowej do ogrodu nie jest wielkim błędem, to wysianie trawy, która preferuje wilgoć, na suchym stanowisku na pewno wpłynie negatywnie na jej stan. Do ponownego obsiania należy też przeznaczyć trawnik dotknięty chorobami grzybowymi, oczywiście uprzednio należy się ich pozbyć.
Przygotowanie gleby
Pierwszym krokiem do założenia trawnika jest odpowiednie przygotowanie gleby. Najlepiej uprzednio wykonać analizę jej składu, dzięki temu można będzie też dobrać odpowiedni nawóz. Glebę ubogą w składniki mineralne można przed zimą nawozić nawozem naturalnym lub też wysypać grubą warstwę ziemi kompostowej. Gleby ciężkie mogą wymagać przemieszania z piaskiem lub żwirem.
Gleba musi zostać porządnie oczyszczona z chwastów, pozostałości trawy, kamienie, patyków i różnych śmieci. Ogród można przekopać ręcznie, glebogryzarką, a nawet, o ile jest taka możliwość, zaorać całość przed zimą, a następnie wyrównać teren kultywatorem i bronami.
Ostatnim krokiem, który przygotowuje glebę na wysiew trawy, jest zastosowanie nawozów. Przedsiewny nawóz stosuje się zazwyczaj około tydzień przed wysiewem, należy lekko wymieszać go z ziemią.
Wysiew trawy
Czynność wysiewu trawy zazwyczaj odbywa się ręcznie. Należy wybrać suchy, bezwietrzny dzień i delikatnie rozrzucić nasiona na uprzednio wygrabionej ziemi. Są one bardzo delikatne, więc wiatr mógłby je rozrzucić nierównomiernie. Nasiona mogą przyciągać ptaki, więc jak najszybciej należy je zakrywać, delikatnie przysypując je warstwą torfu czy też piasku. Trawa, w zależności od rodzaju, potrzebuje od 7 do 30 dni na wypuszczenie pierwszych kiełków. Warto pamiętać o tym, że jest ona delikatna, a nasiona wymagają regularnego podlewania w małych ilościach. Należy ostrożnie podchodzić do użytkowania nowej murawy.
Coraz więcej osób decyduje się na wygodne, gotowe rozwiązanie, jakim jest trawa z rolki. Przygotowanie podłoża pod takie rozwiązanie wygląda tak samo, a trawa od razu prezentuje się idealnie. Jest to jednak opcja bardziej kosztowna, choć na pewno daje szybko doskonały efekt!
Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.