zasłony

W sklepach można znaleźć wiele ciekawych modeli zasłon. Jeśli także myślisz o ich zakupie, sprawdź nasze porady!

Jakie zasłony do domu wybrać?

To bardzo często pojawiające się pytanie. Wbrew pozorom, wybór odpowiednich zasłon wcale nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko ich wygląd, ale również rodzaj materiału, wykończenie oraz rozmiar.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy poradnik, z którym zakup zasłon i firan na okna stanie się jeszcze prostszy!

1. Dobierz zasłony do stylu aranżacji wnętrza

zasłona

Zasłony powinny być uzupełnieniem stylu aranżacji danego wnętrza. Gdy zatem wybieramy zasłony do salonu, sypialni czy też do kuchni, powinniśmy wziąć pod uwagę wygląd pomieszczenia.

Przykładowo, do modnych teraz wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim można wybrać zasłony lekkie, półprzezroczyste. Z kolei do pokojów urządzonych klasycznie pasują zasłony cięższe, wzorzyste. Rustykalne, romantyczne aranżacje będą z kolei dobrze wyglądały z zasłonami lnianymi, drukowanymi w kwiaty.

W sieci można znaleźć wiele inspiracji, jak dobrać zasłony do konkretnych stylów wnętrz.

2. Wybierz właściwy rozmiar zasłon

rozmiar zasłon

Standardowa, gotowa zasłona do domu posiada długość 250 cm oraz szerokość około 140-150 cm. To zasłony, które będą pasowały na większość karniszy. Dostępne są także zasłony gotowe dłuższe, które mają 300 cm długości, a także krótsze po około 160 cm długości.

Jeśli jednak gotowe zasłony nie pasują, można zakupić zasłony do salonu lub do innego wnętrza wykonane na zamówienie w dowolnym wymiarze. Zasłony na wymiar będą wtedy pasowały perfekcyjnie!

3. Dopasuj zasłony do karnisza

zasłony do salonu

Zasłony wykańczane są na różne sposoby. Mogą posiadać:

  • taśmę marszczącą
  • tunel
  • metalowe oczka
  • brak wykończenia – zasłony do samodzielnego marszczenia

Zatem wtedy, gdy planujemy zakup zasłon i firan na okna, warto dobrać także ich właściwe wykończenie.

Najwygodniejsze będą zasłony z tunelem i oczkami, które zakłada się na karnisz. Te wymagające dopięcia do żabek są już bardziej czasochłonne w powieszeniu.

4. Zwróć uwagę na typ materiału

firany

Zasłony produkowane są z różnych typów materiałów. Mogą być półprzezroczyste i przepuszczać światło, ale również mogą być wykonane z zaciemniającej tkaniny, która blokuje jego przepływ.

Jeśli zatem zasłona do domu ma służyć do zaciemniania pomieszczeń, ma zapewnić większy poziom prywatności, warto wybrać taką, która uszyta jest ze specjalnych tkanin.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wybranie idealnych zasłon do domu będzie łatwiejsze!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ